22 września 2016

Stephanie Laurens, Przysięga.


Przysięga to tom drugi Sagi Rodu Cynsterów autorstwa Stephanie Laurens. W posiadłości swojej matki chrzestnej, w Bellamy Hall, pojawia się dość niespodziewanie Vane Cynster. Dość niesprzyjająca aura zmusiła go do zmiany planów w czasie podróży. Spencer zwany w Klubie Cynsterów Vanem, na prośbę matki chrzestnej Minnie, wdowy po sir Humphrey’u Bellamym, postanawia zostać w domu i pomóc rozwiązać zagadkę związaną ze znikającymi przedmiotami i pojawiającą się zjawą. W Bellamy Hall goszczą rezydenci, ubodzy krewni Minnie o różnych osobowościach, temperamentach i wieku: Edith Swivins,  Agatha Chadwick  z córką Angelą i synem Henrym, Edmond, rodzeństwo Whitticombe i Alice Colby, Edger Polinbrook i Generał. Wśród nich znalazła się dwudziestosześcioletnia Patience Debbington i jej młodszy, siedemnastoletni brat Gerrard. Minnie zawsze towarzyszyła pani Timms.

Vane od początku zafascynowany jest Patience i jak to bywa w przypadku Cynsterów, postanawia, że to ona zostanie jego żoną. Tyle tylko, że nie tak łatwo przekonać do tego samodzielną, mającą swoje zdanie kobietę, która widzi w mężczyźnie hulakę i bawidamka o zepsutej reputacji. Spencer postanawia udowodnić dziewczynie, że jej zadanie o nim jest stanowczo krzywdzące i dalekie od prawdy. Wyraźny brak jest jednak między nimi umiejętności komunikacyjnych.


Laurens po raz kolejny wykorzystuje znane charakterystyki głównych bohaterów: zdeterminowanego w zalotach i przystojnego dżentelmena i bardzo ładnej, ciągle opierającej się i nastawionej na „nie” młodej damy. Pisząc szczerze, fabuła na książkę dobra, rodem z książek autorstwa Agathy Christie, aczkolwiek wykonanie trochę rozmazane. Jedynie poczynania kotki Myst zachwycające.  Mamy tu bowiem grupę osób przebywających w jednym miejscu, tajemniczą zjawę ukazującą się w starych ruinach opactwa i kryminalny wątek związany z ginącymi przedmiotami o różnej skali wartości. W dodatku pojawiają się niebezpieczne akcenty zagrażające życiu jednemu z mieszkańców rezydencji. W tym wszystkim jest jeszcze kształtująca swoje oblicze miłość i namiętność Patience i Vane’a. Brakuje jednak emocji, sprawców można poznać za szybko, a „zbrodnia” nie ma uzasadnienia na końcu w fabule, wobec tego całość nie wypada rewelacyjnie. Szkoda.
 


Stephanie Laurens, Przysięga, wydawnictwo BIS, wydanie 2014, tytuł oryginalny: A Rake's Vow, tłumaczenie: Joanna Kicman, cykl: Saga Rodu Cynsterów, tom 2, okładka miękka stron 332.

0.5 Obietnica w pocałunku

 1. Narzeczona Diabła
 2. Przysięga
  Patience + Spencer (Vane)
 3. Czarownica z doliny
  Catriona + Richard (Scandal)
 4. Oświadczyny Demona
  Felicity + Harry (Demon)
 5. Sekretna miłość
 6. Wszystko o miłości
 7. Wszystko o namiętności
 8. Dzikie noce
 9. Gdy nadchodzi świt
 10. Kochanek doskonały
 11. Idealna narzeczona
 12. Prawda o miłości
 13. Cena miłości
 14. Smak niewinności 
 15. Kuszenie i uległość

1 komentarz:

 1. Są lepsze i gorsze części tego cyklu, ale wszystkie mają swój urok ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.