15 września 2016

Skała Podolska. (8)

Skała Podolska (7.09.2016)

Ruiny
                     Zamek wzniesiony przez Koriatowiczów, został po 1515 r. rozbudowany przez Lanckorońskich z Brzezia h. Zadora. W rękach tej rodziny pozostawał przez 200 lat, następnie przeszedł do Tarłów (od 1 poł. XVIII w.). Adam Tarło po raz ostatni odbudował zamek. Od końca XVIII w. dobra znalazły się w rękach Gołuchowskich, znanego rodu rodu polityków i dyplomatów, którzy jednak nie odbudowali zamku, wznosząc swoją rezydencję w innym miejscu.
                       Wzniesiony został na planie nieregularnym, dopasowanym do ukształtowania cypla skalnego.
W 1753 r. Adam Tarło zostaje starostą Skały. Na miejscu na wpół zrujno­wanej budowli zamku wzniesiono pałac, od­nowiono mury obronne i baszty. Jednak już w roku 1765 zanotowano, że "...pałac ten w kil­ka lat po skończeniu przez ogień piorunowy spalony został i teraz pusto stoi, szczególnie w oficynach mieszkanie zreparowane”. Zachowały się fragmenty murów obronnych, ruiny pałacu oraz czterokondygnacyjna baszta zwana Prochową. Do 1939 r. przed basztą stał neogotycki pomnik namiestnika Galicji, Agenora Romualda Gołuchowskiego, z kartuszem herbowym i marmurowymi tablicami.

Zamek znajduje się ponad jarem Zbrucza, na skalnym cyplu dostępnym tylko od strony południowej.
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (1719)


tablica na zewnętrznej ścianie


tablica wmurowana w ścianę jednej z bocznych kaplic

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.