15 maja 2012

Marek Barański, Historia Polski Średniowiecznej.

Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukazała się kolejna książka poświęcona historii średniowiecznej Polski, tym razem autorstwa profesora Marka Kazimierza Barańskiego. Jeżeli ktoś spodziewa się dokładnej historii całego średniowiecza w tej książce, to się szybko rozczaruje. Jak sam autor zaznacza we wstępie: Dokładne opisanie dziejów Polski w średniowieczu wymagałoby spisania wielu tomów. Książka zawiera jedynie zarys historii politycznej uzupełniony o tło gospodarcze i społeczne. W książce nie ma również omówionego rozwoju polskiej kultury średniowiecznej. Znajdziemy tu natomiast rzeczowe fakty oparte na licznych wydanych publikacjach zarówno tych starszych jak i nowszych.

Układ książki jest chronologiczny. Autor rozpoczyna od czasów plemiennych i konsekwentnie realizuje kolejne etapy rozwoju państwa polskiego poruszając polityczne aspekty monarchii Piastów, rozbicia dzielnicowego, rządy Andegawenów, monarchii Jagiellonów. Dla mnie jest to pewnego rodzaju zestawienie spraw politycznych w tak zwanej pigułce bez zbędnego wgłębiania się w tok wydarzeń. Niemniej dobrze się czyta, ponieważ profesor Barański potrafi przekazywać wiedzę językiem płynnym, bez naukowego nadęcia, zrozumiałym dla laików. W dodatku czyni to w sposób uporządkowany. Ci, którzy nie znają w dostateczny sposób przeszłość Polski, zapewniam, że nie pogubią się. Autor ogranicza się do głównych dat, skrzętnie natomiast wykorzystuje formę opisu. Po za tym nie stroni od ciekawostek.

W wydanej pozycji nie ma jednak przypisów, czego niestety mi brakowało. Wynika to chyba z mojego przyzwyczajenia czytania prac naukowych z objaśnieniami w odwołaniach. W tej jednak książce brak ich może jednak tak nie razić. Materiał ikonograficzny książki w ogóle nie istnieje. Jest natomiast bogate zestawienie bibliograficzne i indeks.  Dobra lektura, dla tych co chcą powrócić do czasów polskiego średniowiecza i jego sfery politycznej.


Marek Barański, Historia Polski Średniowiecznejwydawnictwo Zysk i S-ka, maj 2012, okładka twarda z obwolutą, wydanie I, stron 300.


Marek Kazimierz Barański, ur. w 1943 r. Dr hab. prof. Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Zajmuje się historią średniowiecza Europy Środkowej. Ważniejsze publikacje: Dominium sądeckie. Od książęcego okręgu grodowego do majątku klasztoru klarysek sądeckich (1992); Poczet królów i książąt polskich Jana Matejki (1996), Mieszko I i Bolesław Chrobry (1999); Dynastia Piastów w Polsce (2005).

13 komentarzy:

 1. Kolejna cegła? Mam wrażenie że w Polsce brak kogoś z dużą wiedzą ale i z lekkim piórem. Kogoś kto był by popularyzatorem historii. Wołoszański nauczył całe pokolenie II Wojny Światowej. Ja wychowałem się na Jasienicy, niestety dla mojej córki jest on już niestrawny. Niech ktoś wreszcie napisze opowieść o historii tego kraju w sposób strawny i naprawdę przyjemny w odbiorze. Niech leje sie krew, niech szable błyskają, niech królowie przez okna alkowy uciekają do swoich kochanek. To wszystko działo się naprawdę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Styl Jasienicy jest jednak nie do osiągnięcia jednak:) Zaczytywałam się w jego książkach prawdziwie, choć nie jestem do końca pewna czy sa dobre, aby uczyć się na nich historii.

   A 300 stron całości, to raczej nie cegła:) Rzeczywiście jednak dobrze się czyta i można przyswoić sobie wiadomości. Ja z racji wykształcenia powtarzałam wiadomości. Z pedagogicznego punktu widzenia mogę jednak napisać, że książka jak najbardziej nadaje się dla młodych ludzi o ile chcą takowe w ogóle czytać:)

   Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
  2. coś dla mnie chętnie przeczytam . Zapraszam na nową recenzję

   Usuń
  3. "Korona śniegu i krwi" - Cherezińskiej - piękna baśń o naszej historii. Po niej zdecydowałem się sięgnąć po pozycję tu opisywaną. Warto było, bo jest napisana przystępnie. Mogłem skonfrontować "Koronę" z faktami historycznymi. Obie książki polecam.

   Usuń
  4. Dziękuję za wpis:)
   Pozdrawiam

   Usuń
 2. Ja bym się chętnie bliżej przyjrzała tej książce... :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię książki historyczne, a już średniowiecze to mój konik. Dlatego z chęcią sięgam po każdą książkę poświęconą temu okresowi. Z tą też z chęcią poznam się bliżej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto, średniowiecze również lubię, ale bardziej życie codzienne:)

   Usuń
 4. Lubię historię. Na razie jednak mam do skończenia "Boże igrzysko" Normana Daviesa. A to wymaga czasu;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podziwiam, bo ja przez "Boże igrzysko" w szkole średniej przejść nie mogłam, a potem już nie próbowałam.

   Usuń
 5. Jeśli książka napisana jest lekko i przekazuje syntetycznie pewien aspekt historii Polski w okresie średniowiecza to chętnie się z nią zapoznam. Brak przypisów przełknę gładko (choć właśnie sobie uświadomiłam, iż sama ich nie czynię), a 300 stron to zaledwie malutka cegiełka 2-3 dni czytania, o ile jak piszesz dobrze się czyta. Lubię książki historyczne, a te obszar historii jest dla mnie jeśli nie białą plamą, to przynajmniej obrazem o nieco zamglonych konturach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że są osoby, które tak jak Ty, takie książki czytają:)

   Usuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.