29 maja 2012

Marcin Pałasz, Sposób na Elfa.

Jeżeli do tej pory nie wybraliście książkowego prezentu dla dzieci mniej więcej w wieku 9-11 lat, to warto zastanowić się nad książką Sposób na Elfa autorstwa Marcina Pałasza. Powieść napisana z humorem na pewno spodoba się zarówno dzieciom jak i rodzicom.

Elf to nie żaden bajkowy stworek, ale pies, choć ze spiczastymi uszami i to w dodatku ze schroniska, który już, jako szczeniak bardzo pragnie mieć swojego pana. Elf jest przekonany, że to psy oswajają ludzi. Pewnego dnia trafia do domu pisarza zwanego przez psa Dużym i jego syna zwanego Młodym. Jest to początek nie tylko wielkiej przyjaźni pomiędzy psem a ludźmi, ale również niesamowitych dla Elfa doświadczeń. Psiak uczy się odpowiedniego zachowania, ale przy tym należy do tych z gruntu psotnych. Pomimo, że jest mu dobrze w nowym otoczeniu, Elf tęskni jednak za swoją siostrą Erką, która pozostała w schronisku.

Historia opowiedziana została za pomocą dwóch narratorów: psa i człowieka. Spojrzenie psa może stanowczo różnić się od tego jak my widzimy daną sytuację. Autor ze swadą i humorem opisuje ciekawe zdarzenia z życia mieszkańców domu: pierwsze zauroczenie nastoletniego syna pisarza, instynkt tropicielski psa wobec grasującego po osiedlu złodzieja. Znakomicie jest tu oddana próba zrozumienia psychiki zwierzęcia i postrzeganie świata.

Sposób na Elfa to książka o przyjaźni i miłości człowieka do psa i psa do człowieka. Opowieść może nie tylko bawić, ale również wzruszać. Warto nadmienić, że ilustracje wpisujące się w fabułę przygotowała Olga Reszelska. Nie wiem do końca, czy książka nie zawiera wątków autobiograficznych ponieważ ów pisarz Duży występuje pod imieniem i nazwiskiem Autora. Ciekawa i przyjemna lektura.


Marcin Pałasz, Sposób na Elfa, wydawnictwo Skrzat, maj 2012, okładka miękka, ilustracje Olga Reszelska, stron 216.

2 komentarze:

 1. Pięknie dziękujemy!!
  Duży, Młody oraz - oczywiście - Elf :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziękuję bardzo:) To już znam odpowiedź:)

   Usuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.