5 marca 2011

Tess Gerritsen, Bez skrupułów.


Seria: Thriller 
oprawa miękka
ISBN 978-83-238-7933-6
stron 496
Na książkę „Bez skrupułów” złożyły się dwie powieści sensacyjne z wątkiem miłosnym autorstwa Tess Gerritsen i są to: „Z zimną krwią „ i „ Czarna loteria”. Powieści, które dla czytelnika żądnego wrażeń na pewno będą interesujące.

Powieść „Z zimną krwią” rozpoczyna się od razu mocnym akcentem. Oto poznajemy pielęgniarkę Ninę Cormier będącą jeszcze w szoku po liściku od narzeczonego lekarza Roberta odwołującego w ostatniej chwili ich ślub. Śliczna pana młoda zamknięta w zakrystii, czekała aż wszyscy goście i rodzina, z którą nie była w zbyt bliskich stosunkach, opuszczą kościół. Pocieszana przez ojca Sullivana pozwala się jemu w końcu odwieźć do domu. Gdy oboje siedzą już w samochodzie, kościołem wstrząsnął potężny wybuch. Na miejsce zostaje wysłana grupa dochodzeniowa od zamachów bombowych z detektywem policji w Portlandzie Samem Navarro na czele. Ojciec Sullivan zostaje po zasłabnięciu odwieziony do szpitala, a niedoszła panna młoda była wielokrotnie przesłuchiwana przez policjantów. Sam również nie omieszkał zadać Ninie parę pytań wraz z tym czy ktoś chce ją zabić. Nina nie może jednak dać temu wiary. Wkrótce jednak, gdy jej samochód został zepchnięty na drodze przez inny i padają w jej stronę pociski, okazuje się, że może być to prawdą. W dodatku jej były narzeczony zostaje zamordowany. Sam postanawia rozwikłać sprawę, tym bardziej, że zamach bombowy w kościele łączy się dowodami z wcześniejszym wybuchem w magazynach pewnej firmy i prowadzić mogą do podejrzanego czekającego na rozprawę w areszcie. Ponad to, jako mężczyzna zostaje oczarowany urodą i wdziękiem Niny Cormier. Postanawia jej zapewnić bezpieczeństwo i chronić za wszelką cenę.

Z kolei w powieści „Czarna loteria” nie wliczając w to ostrego wstępu morderstwa jednego z lekarzy ginekologów – położników, wszystko zaczyna się niewinnie i całkiem banalnie, a przybiera ze strony na stronę bardzo tragiczny obrót. Oto na jednej z sal chirurgicznych zespół przygotowuje się do operacji pielęgniarki Ellen. Anastazjolog Kate Chense pewną ręką usypiała znajomą. Podczas operacji prowadzący ją chirurg Santini poprosił Kate o lekarstwa na zwiotczenie mięśni u pacjentki. Po podaniu ich u Ellen zatrzymała się akcja serca. O błąd w sztuce została oskarżona Kate. Rodzice zmarłej pielęgniarki szybko zatrudnili ciętego na lekarzy adwokata Davida Ransoma. Kate zostaje w pracy zawieszona, czeka ją komisja, wiec postanawia sama porozmawiać z Davidem. Mężczyzna, po pierwszym spotkaniu był zafascynowany jej determinacją, dumą i urodą, mimo że nie uwierzył Wani jedno jej słowo. Gdy jednak ginie kolejna pielęgniarka Ann Richter, a Kate wskutek zobaczenia być może zabójcy jest w niebezpieczeństwie, David postanawia chronić kobietę. Sprawa przybiera nieoczekiwany obrót i zaczyna prowadzić do zdarzenia, jakie miało miejsce pięć lat temu.

Nic dziwnego, że bohaterzy powieści Tess Gerritsen wywodzą się z medycznego świata. Sama autorka z wykształcenia jest lekarzem internista. Gdy jej książki osiągnęły sukces mogła sobie pozwolić na zaprzestanie praktyki lekarskiej i poświęceniu się pisarstwu. Całkiem nieźle jej to pisanie wychodzi. Watek miłosny oczywiście jest przewidywalny, ale Autorka znakomicie kreuje postacie głównych bohaterów wraz z ich zawiłościami przeszłości. Po za tym wątek sensacyjny rzeczywiście trzyma w napięciu do samego końca. W powieści „Czarna loteria” wszystko jest tak zagmatwane, że nie wiedziałam do końca, kto jest głównym winowajcą.

Wartka akcja, dobrze skonstruowane dialogi, świetne Autorskie pomysły i niezły przekład na język polski to atuty tych powieści. Po za tym Autorska znakomicie łączy romans z kryminałem. Emocje między bohaterami są wyczuwalne i niemal namacalne. Prawdziwy zapłon namiętności i miłości. Dodam jeszcze, że powieści czyta się je szybko i nie sposób się oderwać. Nawet za cenę nieprzespanej nocy, pragnęłam dotrzeć do ostatniej strony książki. Mogą być to niezłe scenariusze filmowe. Warto!

***

Tess Gerritsen - Ur. w 1953 roku, amerykańska pisarka, z zawodu lekarz internista. Pisarstwem fascynowała się od najmłodszych lat. Zbieg okoliczności pozwolił jej zadebiutować i od tego czasu zdobywa sławę jako autorka poczytnych powieści drukowanych na całym świecie i przekładanych na wiele języków. Rzesze fanek kupują każdą z jej powieści niemal tuż po wydaniu. Pisząc, korzysta z doświadczeń znajomych i przyjaciół, a także własnych, często też opiera się na wiadomościach z literatury. Ma wyjątkowy talent do tworzenia barwnych, wiarygodnych postaci, o których przeżyciach czyta się z zapartym tchem.


10 komentarzy:

 1. dziś akurat oglądałam tę książkę w empiku :) i poważnie się nad nią zastanawiałam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. To nie trzeba się zastanawiać długo:)mnie porwała:)
  pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 3. No to ja chyba w końcu muszę się zapoznać z książkami Tess Gerristen :).

  OdpowiedzUsuń
 4. Długo nie dam się namawiać i po takiej recenzji zapisuję spokojnie na listę:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 5. uwielbiam tess!! czy zatem mogę pozyczyc te książkę?? ja mam inne jej powieści chetnie zrobie wymiankę:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja też uwielbiam Tess Gerritsen. Właśnie kupiłam tę, bo mam wszystkie w domu i bardzo się cieszę, że warto było.

  OdpowiedzUsuń
 7. Kobiety jak piszę warto, to warto:) Do złego nie namawiałabym:)Nie wiem jak z pozostałymi ksiązkami, ale to pierwsze moje spotkanie z twóczością pani TESS G. i jest ono niebywale udane:)

  Deilephila kiedyś też chciałaś pożyczyć ode mnie ksiązkę. Mimo moich wpisów na ?Twoim blogu nie odezwałaś się. Maila wówczas nie znalazłam. Jak się odezwiesz to się dogadamy;-)


  pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 8. Najlepsza autorka thrillerów medycznych. Na pewno przeczytam.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.