21 listopada 2010

Michelle Lovric, Córka Laguny.

Tłumaczenie z języka angielskiego: Grzegorz Komerski
Tytuł oryginału: The Undrowned Child
Data wydania: wrzesień 2010
ISBN: 978-83-76-86-019-0
Oprawa miękka
400 str.,

„Córka Laguny” to debiut powieściowy z przeznaczeniem dla młodego czytelnika. pióra nominowanej do prestiżowej nagrody Orange Prize Michelle Lovric. Fabuła powieści osadzona jest pod koniec XIX wieku w Wenecji. Jedenastoletnia Teodora, zwana Teo przybywa do tego miasta wraz z przybranymi rodzicami. Mimo, że wychowała się w Neapolu zawsze marzyła o poznaniu Wenecji. Rodzice jednak nie mieli w planach zwiedzania miasta, do którego przybyli specjalnie na odbywaną konferencję. Dotyczyła ona spraw tajemniczych związanych z wydarzeniami, jakie miały miejsce na terenie miasta: ożywania rzeźb, pojawienia się w studniach gorącej wody, grasujących w kanałach rekinów, tajemnicze choroby, na które umierają dzieci. Teo sama, więc spędza czas na poznawaniu zakątków miasta. W czasie pobytu w antykwariacie przypadkowo spada na nią książka zatytułowana „Klucz do tajemnego miasta”. Księgarz, aby wynagrodzić dziewczynce nabitego guza odparowuje jej ową książkę. Teo jako mól książkowy przyjmuje prezent z radością. Szybko okazuje się, że jest to ksiązka, która posiada niezwykłe właściwości: potrafi odpowiadać na pytania, a narysowana syrenka ożywa. Za sprawą lektury Teo staje się niewidzialna dla wszystkich dorosłych i od tej pory książka będzie wskazywać jej dalszą drogę. Dziewczynkę widzą jedynie inne dzieci, zwierzęta i duchy. W odkrywaniu tajemnic będzie towarzyszył jej wenecjanin, Renzo, który bardzo interesuje się historią. Rówieśnicy w rozwiązywaniu zagadek natkną się na wiele magicznych duchów, dziwnych stworzeń, groźnych postaci. Mimo tej magicznej aury książki, na jej kartach można odnaleźć przebogate fragmenty dotyczące historii Wenecji. Zresztą na końcu książki czytelnik może odnaleźć spis miejsc i ciekawostek, które nadal można oglądać w Wenecji oraz rozdział dotyczący tego, co w powieści jest prawdą, a co zostało wymyślone. Po za tym zamieszczona została również mapka Wenecji.

Historia ukazana jest w sposób barwny i może w młodym czytelniku wzbudzić zainteresowanie, mimo ukazania wydarzeń •czasem zbyt brutalnych i mrocznych stron Wenecji. Co więcej treść książki to przesłanie traktujące o najwyższych wartościach takich jak przyjaźń, miłość, odpowiedzialność, poświęcenie dla innych, walka dobra ze złem. Baśniowa opowieść może zachwycić.

6 komentarzy:

 1. Ciekawa okładka:) Ja się raczej nie skuszę, ale dla młodszego czytelnika brzmi jak całkiem niezła propozycja:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Akurat nie dla mnie, ale polecę ją koleżance. Jest miłośniczką takich książek :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Okładka fantastyczna, a książkę z przyjemnością przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 4. na pewno w wieku nastu lat byłabym zachwycona!:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Może i nie jestem już typowym młodym czytelnikiem ale bardzo mnie zainteresowała ta powieść ...

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.