21 kwietnia 2016

Stephanie Laurens, Czarownica z doliny.


Czarownica z doliny to trzeci tom w cyklu Cynsterowie, autorstwa Stephanie Laurens, który po raz pierwszy został wydany w 1999 roku.  W grudniu 1819 roku do dworu McEnery zostają wezwani przez prawników w tym samym czasie Catriona Hennessy i Richard Cynster (nosi przydomek Skandal). Dziewczyna osierocona przez rodziców w wieku zaledwie szesnastu lat dostała się pod opiekę kuzyna ojca Seamusa McEnery. Nie chciała mu się wówczas podporządkować i po kliku tygodniach pobytu u wuja, postawiła na swoim i wróciła do rodzinnego, odziedziczonego zamku Casphairn położonego w dolinie wzgórz Galloway w Szkocji. Tu czuła się najlepiej, a sześcioletnie już zarządzanie majątkiem nie wydawało się być trudne. Ludzie szanowali ją i czuli przed nią respekt, ponieważ, tak jak niegdyś jej matka oraz inne kobiety z rodu, posiadała dar i była przedstawicielką, kapłanką samej Lady (Pani), miejscowego bóstwa. Potrafiła wejrzeć w przyszłość i właściwie odczytać znaki od Lady, ale przede wszystkim była znachorką. Teraz Seamus zmarł, a ona była wzywana na oczytanie testamentu. Z kolei Richard był nieślubnym dzieckiem (innymi słowy owoc nawiązanego krótkiego romansu) żony Seamusa, który zaraz po urodzeniu został odesłany prawowitemu ojcu Sebastianowi Cynsterowi i uznany przez rodzinę, a przede wszystkim jego żonę Helenę, księżną St. Ives. W każdym bądź razie Richard również pojawił się w majątku Keltyhead. 


Wizyta w dworze McEnery zasadniczo wpłynęła na zmianę losów Catriony i Richarda. Odczytanie testamentu obwarowanego warunkiem było niemal szokiem dla wszystkich zgromadzonych. Jeśli w ciągu tygodnia Richard nie zgodzi się poślubić Catriony, to cały majątek Seamusa nie zostanie rozdysponowany pomiędzy jego dzieci, ale sprzedany, a pieniądze zaś podzielone między diecezje w Edynburgu i Glasgow. Potomkowie Seamusa są rozżaleni, Catriona wściekła, a Richard mimo wszystko, prosi prawnika o powrót do dworu za siedem dni. 

Uparta Catriona nie ma zamiaru wychodzić za Richarda mającego silny charakter i nie rozumie, dlaczego Seamus tylko jego prosił o wyrażenie zgody na małżeństwo. Mimo to, ulega swojej intuicji, podąża za słowami Lady, interpretuje je po swojemu, chce wypełnić zapowiedź, toteż przygotowuje napój na bazie ziół dla Richarda i przez kolejne noce przychodzi do jego łóżka. Tyle tylko, że Richard jest pod wpływem działania odurzającego środka jedynie w pierwszą wspólnie spędzoną noc. Decyzja Richarda będzie dla wszystkich niespodzianką. 


Fabuła pomysłowa, ale z książki usunęłabym jakieś 150 stron, żeby to był w ogóle normalny romans historyczny. Richard myśli jedynie o jednym i wszystko mu się z tym jednym kojarzy.  Przyznam się, że zbędne opisy, jakie stworzyła Laurens po prostu omijałam, bo ileż można o tym samym. Szkoda. Zupełnie bez sensu jest wątek związany z odurzaniem ziołami Richarda. Od razu wyobraziłam sobie, jakby odbierana była powieść, gdyby to kobieta została upojona usypiającym afrodyzjakiem. 

Zarówno Catriona jak i Richard walczą z narastającymi uczuciami. Nie potrafią ze sobą otwarcie się komunikować, co z kolei prowadzi do nieporozumień. W dodatku mają w dolinie zatwardziałego wroga, który tylko czeka, aby wykorzystać sytuację. Dość zabawnie i interesująco robi się wówczas, gdy do akcji wkracza rodzinka Cynsterów łącznie z przybraną matką Richarda Heleną. Brakuje mi również opisów szkockich krajobrazów. 

Być może inne części sagi są bardziej zajmujące, Czarownica z doliny trochę mnie jednak rozczarowała owym bezpretensjonalnym epatowaniem namiętności ujętych w zawyżonych proporcjach w stosunku do całości. Lubię bardziej stonowane powieści Laurens.
 


Stephanie Laurens, Czarownica z doliny, wydawnictwo BIS, wydanie 2016, tytuł oryginalny: Scandal's Bride, przełożyła Iwona Chamska, cykl: Saga Rodu Cynsterów, TOM 3, okładka  miękka, stron 456.Cykl "Cynsterowie"
      0.5 Obietnica w pocałunku
1.   Narzeczona Diabła
2.   Przysięga
3.   Czarownica z doliny
Catriona + Richard (Scandal)
4.   Oświadczyny Demona
5.   Sekretna miłość
6.   Wszystko o miłości
7.   Wszystko o namiętności
8.   Dzikie noce
9.   Gdy nadchodzi świt
10.  Kochanek doskonały
11.  Idealna narzeczona
12.  Prawda o miłości
13.  Cena miłości
14.  Smak niewinności
15.  Kuszenie i uległość

1 komentarz:

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.