4 października 2011

Julian Tuwim, Cyganka oraz inne satyry i humoreski prozą, teksty kabaretowe i aforyzmy.


Julian Tuwim znany jest nie tylko z bezkompromisowych zainteresowań alchemią i diabolizmem, ale również z prostych, niewyszukanych acz wielce inteligentnych satyr, aforyzmów, tekstów kabaretowych i humoresek. Dość niedawno nakładem wydawnictwa ISKRY ukazała się skromna książeczka zatytułowana Cyganka, w której znajdziemy wybór tychże treści dokonanych przez Tadeusza Januszewskiego. Owe krótkie dziełka ukazywały się niegdyś w prasie i cieszyły niejednego czytającego.

Cyganka nie jest tomikiem jednorodnym. Znaleźć tu, bowiem można teksty Tuwima pisane zarówno prozą jak i wierszem. Są krótkie sentencje, myśli, dialogi, monologi, listy: prywatne, od i do redakcji, otwarte, felietony, definicje, rady dla pijaków, zarząd zenie urzędowe, hasło do słownika polszczyzny, mistyfikacja naukowa, skecze kabaretowe, opis pewnych zachowań. Wszystko to okraszone jest specyficznym, absurdalnym i pełnym ironii dowcipem Tuwima. Wybrane fragmenty pełne komizmu i drwiny mogą być przyczyną uśmiechu na bladych licach niejednego czytelnika.

Dla zainteresowanych warto wspomnieć, że tomik został wydany w ładnej oprawie graficznej i znajdziemy w nim nie tylko posłowie, ale również objaśnienia do ówczesnych słów. Warto!


Julian Tuwim, Cyganka oraz inne satyry i humoreski prozą, teksty kabaretowe i aforyzmy, wydawnictwo ISKRY, wybrał i opracował Tadeusz Januszewski, sierpień 2011, oprawa twarda z obwolutą, stron 160.

2 komentarze:

  1. Swego czasu lubiłam nieraz poczytać wiersze Tuwima, więc chętnie i zapoznam się z ,,Cyganką''

    OdpowiedzUsuń
  2. Tuwima odkryłam jakiś czas na nowo i bardzo się z tego cieszę:) pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.