6 października 2011

Benedetta Craveri, Kochanki i królowe. Władza kobiet. Wielkie biografie. T. 3.

Kochanki i królowe to sprawnie napisana opowieść pełna namiętności, pasji, dworskich intryg, poczynionych szaleństw, prowadzących często do rozpaczy i tragedii. Książka powstała dzięki cyklowi artykułów na temat królowych i faworyt królów Francji napisanych przez autorkę dla dziennika „La Repubblica”.

Madame du Barry
Benedetta Craveri w interesujący sposób przedstawiła miedzy innymi życie Diany de Poitiers, Katarzyny Medycejskiej, Malgorzaty  de Valois, Gabrielle d’Estrees, Marii Medycejskiej, Anny Austryjaczki, Marii Mancini, Marii Teresy Austriackiej, Louise de La Valliere, Madame de Motespan, Madame de Maintenon, Marii Leszczyńskiej, sióstr Mailly – Nesle, Madame de Pompadour, Madame du Barry, Marii Antoniny. Mamy możliwość poczytać o zwyczajach panujących na dworach Ludwika XIV czy Ludwika XV. Powracamy także do afery naszyjnikowej, afery trucicielskiej, mieszkankach apartamentów znajdujących się poniżej pokojów króla, wielkich skandali dworskich jak uznanie za faworyty prostytutki Madame du Barry czy uwiedzenie przez Ludwika XV czterech sióstr Mailly – Nesle. W cieniu kochanek żyły królowe, a zarazem matki: Katarzyna Medycejska – żona Henryka II, któremu urodziła dziesięcioro dzieci czy ślepo posłuszna Ludwikowi XV Maria Leszczyńska matka ośmiu córek i dwóch synów, która sama skarżyła się – „ciagle w łóżku, ciągle w ciąży, ciągle w połogu!”(s. 282) . 

Maria Leszczyńska
Mając 20 lat Ludwik XV był ojcem pięciorga dzieci, a mając 31 został już dziadkiem. Swojej małżonce wierny był przez 7 lat, potem poszedł w ślady swoich przodków i zażywał cielesnych rozkoszy z kobietami na szeroką skalę. Z kolei Małgorzata de Valois uważana była za niemoralną królową, a do zguby znienawidzonej Marii Antoniny przyczynił się dwór. W królewskich alkowach rządziły przede wszystkim kochanki i oficjalnie uznawane faworyty.

Diane de Poitiers,
Większość z nas lubi czytać plotki na temat ludzi znanych publicznie. To tego rodzaju książka, która jeśli traktowałaby o ludziach nam współczesnych uznana byłaby za bulwarową. Kogo ciekawią kulisy życia dworskiego we Francji w czasach jeszcze jej świetności jak najbardziej powinien po książkę sięgnąć. 

  Benedetta Craveri, Kochanki i królowe. Władza kobiet, Wydawnictwo PWN, seria: Wielkie Biografie PWN, tłumaczenie Piotr Salwa, 2011 r., 440 s.

5 komentarzy:

 1. Lubię książki biograficzne, które pokazują królów, królowe, naukowców czy innych historycznych postaci od takiej strony. Kiedyś nawet wypożyczyłam taką książkę tylko nie wiem który to był tom. Niestety z powodu nawału nauki do matury musiałam ją odłożyć. Teraz żałuję.

  OdpowiedzUsuń
 2. Często sięgam po książki histor./biogr/z obszaru mniej oficjalnego, ale bardziej życiowego :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Osobiście lubię czytać o życiu codziennym, a Francja i życie w tym okresie są niezbicie ciekawe:)
  pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 4. Kupiłam, ponieważ dołączona została do biografii Balzaca. Nie wiązałam z nią dużych oczekiwań, ot taki dodatek, ploteczki z życia wyższych sfer. Ale jak piszesz rzecz tyczy Francji i to okresu, który mnie, podobnie jak ciebie interesuje chętnie przeczytam.
  Masz włączoną weryfikację obrazkową dla komentarzy, co utrudnia zamieszczanie tychże. Można to samemu zmienić w ustawieniach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książkę polecam jak lubisz ten okres w historii. Weryfikacja jest włączona, bo za dużo mi spamów przychodziło a blogger nie wszystkie wyłapuje niestety.A anonimowi też chcą komentować:)Serdeczności

   Usuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.