15 lipca 2017

Tove Jansson, Kto pocieszy Maciupka?Kto pocieszy Maciupka? to książka nie tylko dla dzieci. To, co chciała przekazać Tove Jansson w krótkim opowiadaniu zrozumieją bowiem najbardziej dorośli i ludzie z bagażem doświadczeń życiowych. 

Maciupek to mały troll, któremu brakuje odwagi i śmiałości, aby otworzyć się na to, co przynosi kolejny dzień. Boi się ciemności i różnych odgłosów. Nie ma nikogo, kto mógłby go pocieszyć i towarzyszyć w takich chwilach. Mimo to pewnego dnia pakuje małą walizkę i o świcie wymyka się z domu nie chcąc spędzić jeszcze jednej samotnej, straszliwej nocy. Podczas podróży spotyka Paszczaki, Filifionki, Homki, Mimblę, Włóczykija, Hatifnatów, ale jest byt nieśmiały, aby nawiązać rozmowę. Chował się i w ten sposób był niewidoczny dla stworzonek. Trudno jest w takiej sytuacji poznać kogoś, kto zostanie przyjacielem. Ucieczka niczego nie zmieni.

Kto pocieszy Maciupka? to prosta historia nasycona emocjami. Autorka przekazuje w opowiadaniu wartościowe i mądre myśli dotyczące pokonywania wewnętrznych słabości. Warto zauważyć piękną i subtelną oprawę graficzna książki, tak charakterystyczną dla Tove Jansson. Warto.
Tove Jansson, Kto pocieszy Maciupka?, wydawnictwo Nasza Księgarnia, wydanie 2017, tytuł oryg.: Vem ska trösta Knyttet?, przełożyła Teresa Chłapowska, okładka twarda, stron 32.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.