2 kwietnia 2016

Lisa Kleypas, Sekrety letniej nocy.         Sekret letniej nocy to powieść autorstwa Lisy Kleypas, która wydana w Polsce otwiera cykl Wallflowers. Poznajemy cztery młode kobiety, stare panny, które od kilku sezonów podpierają ściany pomieszczeń podczas organizowanych balów. To Annabelle Peyton, otwarte i nowoczesne Amerykanki: Lillian Bowman i jej młodsza siostra Daisy oraz jąkająca się i nieśmiała Evangeline Jenner. Wszystkie szukają mężów, tyle tylko, że mężczyźni ich z różnych względów unikają. Na jednym z ostatnich przyjęć podczas sezonu w Londynie w roku 1843 wskutek narastającej nudy i rosnącej irytacji, dziewczyny zaczynają w końcu ze sobą rozmawiać, śmiać się, by stwierdzić, że nie warto jedynie czekać, bo należy działać i to połączywszy siły. Kobiety zawarły wspólny front w obliczu ożenku każdej z nich w kolejności starszeństwa, pod warunkiem, że nikt nigdy nie zazna wskutek ich paktu żadnej krzywdy. 

         Najstarszą z grupy, bo dwudziestopięcioletnią panną jest Annabelle Peyton, która już czwarty sezon bezskutecznie wystawia się na małżeńskim targowisku. Cóż z tego, że jest ładna, ale nie ma posagu, zaś mężczyźni w takiej sytuacji widzą w niej jedynie prawdopodobną kochankę. Annabelle musi wyjść za mąż koniecznie za bogatego mężczyznę, ponieważ sytuacja materialna jej rodziny jest katastrofalna. Nie zastanawia się jednak nad osobą pana Simona Hunta, który od dwóch lat i pamiętnego spotkania, zwraca szczególną uwagę na Annabelle. Ta jednak skutecznie odmawia mu za każdym razem udzielenia swej zgody na wspólny taniec, ciągle wdaje się w słowne szranki i absolutnie nie bierze pod uwagę przystojnego Hunta, jako kandydata na męża. Co z tego, że jest bogaty, lecz jest synem rzeźnika i wywodzi się z niższej klasy. 


         Dzięki odpowiednim wstawiennictwom, wszystkie cztery wraz z osobami towarzyszącymi, planują wziąć udział w przyjęciu na zakończenie sezonu, które lord Westcliff wydawał w Hampshire. Wówczas planują rzetelnie zapolować na męża dla Annabelle. Dziewczyna dostaje od Amerykanek odpowiednie suknie i wraz z matką pojawia się w posiadłości hrabiego. Tam, oprócz pomysłowych przyjaciółek, spotyka również nieoczekiwanie Simona Hunta oraz nagabującego jej matkę Hodgehama. Plany złapania męża dla Annabelle zaczynają nabierać rumieńców, aczkolwiek choroba dziewczyny pokrzyżuje wszystkim szyki, a rozwiązanie będzie niespodzianką.

         Lisa Kleypas po raz kolejny zaskakuje. Uwielbiam jej dowcip, błyskotliwe dialogi i pomysłową, mimo, że osadzoną właściwie jedynie w jednym miejscu, fabułę. Autorka potrafi budować napięcie i specyficzny dreszczyk emocji. W drugiej części książki to jednak namiętność odgrywa jedną z głównych ról. Kto czytał powieści Lisy Kleypas, ten wie, że autorka ma upodobanie do opisywania scen erotycznych. 

      
          Annabelle mimo, że jest dobrą córką i ma poczucie humoru, to przyznaję, że jest snobką – mąż ma być bogaty i z tytułem. Zresztą jak każda młoda kobieta z arystokracji była przygotowywana do roli żony i matki. Simon doszedł do wszystkiego własną pracą, nie wstydził się swojej rodziny, a drzwi do towarzystwa otworzyło mu posiadania ogromnych zasobów pieniędzy. W dodatku jest przyjacielem i wspólnikiem lorda Westcliffa. Od dwóch lat pragnie również Annabelle i nie zamierza tak łatwo się poddać. Widząc, że dziewczyna nie ma szans na małżeństwo, spokojnie czeka, ale staje się również jej strażnikiem.

          O ile rozumiałam postępowanie Annabelle, która znajdowała się w beznadziejnym położeniu, o tyle nie potrafiłam jej od początku polubić. Do Simona czuje się sympatię od razu. Jest silny, niezależny, szczery, pracowity, ma złote serce, nie przywiązuje wagi do tytułów i nie martwi się tym, co mówią o nim w towarzystwie. Miłość i oddanie okazuje Annabelle w różnych sytuacjach, których jednak nie będę zdradzać.

         Wydaje mi się, że przyjaźń czterech niepospolitych kobiet przetrwa nie jedną próbę i wszystkie poślubią odpowiednich dla nich mężczyzn. Każda z nich ma inny temperament i inną osobowość. Plotkują, dowcipkują, przekomarzają się, realizują wspaniale pomysły nawet wbrew konwenansom. 

         Dzięki wzmiankom można domyślić się, kogo będzie dotyczyć kolejna w cyklu Wallflowers romantyczna powieść autorstwa Lisy Kleypas wydana w Polsce. Sekrety letniej nocy to przyjemny i zabawny romans historyczny osadzony w realiach wiktoriańskiej Anglii, opowiadający o rzadko spotykanym, gorącym, niepowtarzalnym uczuciu łączącym kobietę i mężczyznę. Z pewnością zaopatrzę się w kolejne pojawiające się książki z tego cyklu.
 


Lisa Kleypas, Sekrety letniej nocy, wydawnictwo Prószyński i S-ka, wydanie 2016, tytuł oryginalny: Secrets of a Summer Night, przekład Agnieszka Myśliwy, cykl: Wallflowers TOM 1, okładka miękka, stron 384.cykl Wallflowers

0.5 Again the Magic (2004)
1.    Secrets of a Summer Night (2004) – Polska: Sekrety letniej nocy (2016) Annabelle Peyton + Simon Hunt
2.     It Happened One Autumn (2005)
3.     The Devil in Winter (2006)
4.     Scandal in Spring (2006)
5.   A Wallflower Christmas (2008)
 

5 komentarzy:

 1. Jeszcze tej autorki nie znam, ale zachęcasz swoją recenzją :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Och, takiej lektury właśnie mi trzeba!

  OdpowiedzUsuń
 3. Właśnie szukałam rzetelnej opinii na temat tej powieści, bo nie wiedziałam, czy sięgnąć po nią, czy nie. Teraz już wiem, że warto dać jej szansę. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. "Poznajemy cztery MŁODE kobiety, STARE panny". Proponuję się zdecydować:P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Młode" w znaczeniu wiekiem, a "stare", bo wówczas panny na wydaniu w wieku powyżej dwudziestu kilku lat uważano za stare, te które straciły już szanse na zamążpójście, czyli są młodymi, ale starymi pannami :) Wiem, że to nie brzmi dobrze :)

   Usuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.