11 marca 2016

Lisa Kleypas, Znajdź mnie.
Znajdź mnie to piąta, ostatnia część cyklu autorstwa Lisy Kleypas o rodzinie Hathaway. Trzy części udało mi się dostać w wersji papierowej, natomiast części: pierwsza - Wyjdź za mnie i czwarta - Zaufaj mi, niestety mimo poszukiwań na razie nie znajdą się w mojej biblioteczce romansów historycznych, bowiem albo są trudne do zdobycia, albo ceny są nie wiedzieć czemu wywindowane. W e-bookach książki są dostępne, ale ja takowych wersji w ogóle nie czytam. Może się kiedyś uda zdobyć, a może wydawnictwo wznowi.

Z tych trzech przeczytanych przeze mnie, powieść Znajdź mnie najbardziej przypadła mi do serca.  Urok i sielankowość wiejskich posiadłości, wyrazistość postaci i dobrze przemyślana fabuła, to atuty tej powieści. Jest ona najbardziej chyba rzeczywistą, krwistą, z duszą i prawdziwymi emocjami.


Beatrix Hathaway oczywiście w innych powieściach również była doskonale scharakteryzowana, z dziecka powoli w kolejnych częściach przemieniała się w młodą dziewczynę. Aż cztery razy uczestniczyła w sezonach w Londynie, jednak nie udało jej się oczarować żadnego z mężczyzn. Winna była tu nie tylko opinia na temat rodziny Hathaway’ów, jaka krążyła wśród londyńskiego towarzystwa. Ich zachowanie nie było akceptowane, nie płynęła w ich żyłach błękitna krew, ale ze względu na koneksje Cama i uzyskanie przez Leo tytułu i posiadłości Ramsay, byli tolerowani. Winna była tu również sama Beatrix, która potrafiła długo i zapalczywie opowiadać o przyrodzie i zwierzętach, kochała las i wieś oraz nie znosiła salonowej gry. Była więc dziwna, niepokorna, nieprzystosowana do przebywania w towarzystwie, a jednocześnie samotna. Nikt nie chciał mieć żony szczerze i otwarcie wyrażającej swoje opinie, szukającej wrażeń w lesie, radzącej sobie z młotkiem jak jakaś pospolita chłopka czy ubierającej się w bryczesy, nawet gdy to czyni jedynie na terenie rodzinnej posiadłości. 


Bea nie potrafiła udawać kogoś kim nie była. A mimo to w jakiś sposób zaprzyjaźniła się z próżną Prudence na tyle, że ta nie omieszkała jej pokazać listu nadesłanego przez kapitana Phelana. Pru mieszkała w okolicach Ramsey, była piękną arystokratką, panną na wydaniu, która nie miała czasu ani ochoty pisać jakieś listy do oficera przebywającego na froncie wojennym. Nic, więc dziwnego w tym, że w ogóle nie miała zamiaru odpisywać na list Phelana biorącego udział w walkach wojny krymskiej[1] (1853-1856). Był przecież jedynie drugim synem, bez większych perspektyw, w dodatku kapitanem.  Nie zamierzała jednak ostatecznie zamykać sobie furtki do osoby Phelana. Godzi się na mistyfikację, aby Beatrix napisała list do kapitana podpisując się jej imieniem. 

Po wymianie pierwszych listów, w kolejnych miesiącach przygnębiona wojennymi wieściami Beatrix nadal pisała do Christophera. Listy były na tyle zajmujące, że mężczyzna stworzył sobie obraz nowej Prudence: wrażliwej, troskliwej, cierpliwej, zabawnej, zainteresowanej światem roślin i zwierząt, poruszającej tematy z zakresu filozofii, astronomii i polityki, udzielającej potrzebnych mu rad. Za niewinną wyminą poglądów, szybko przychodzą silne emocje. Niezwykła czułość prowadzi do bliskości. Tyle tylko, że Christopher wierzy, że koresponduje z Prudence, a nie Beatrix. Panna Hathaway postanawia napisać wiec ostatni list.


Wojna krymska w końcu dobiegła końca, a Christopher wraca do domu, jako bohater i jak się okazuje, jako spadkobierca tytułu i dziedzic między innymi sąsiadującego z Ramsay majątku. Prudence ma zamiar zdobyć dobrze usytuowanego męża i zobowiązuje Beatrix do utrzymania tajemnicy związanej z listami. Ta ostatnia, mimo wewnętrznego bólu, postanawia dotrzymać obietnicy. Christopher nie czuje się w ogóle bohaterem, nie jest lwem salonowym i nie chce sławy. Pragnie jedynie odnaleźć kobietę, w której się zakochał dzięki listom i pozbyć się kadrów wojennych, jakie zatrzymała w umyśle jego pamięć. Szybko odkrywa, że fascynuje go niekonwencjonalna Beatrix, która w dodatku uparła się zająć się jego psem - Albertem i poznaje z członkami rodziny, których zachowanie znacznie odbiega od towarzyskiej ogłady. 

To ciepła i momentami sentymentalna opowieść, w której podobnie jak to było poprzednich częściach, odnajdziemy zabawne dialogi, cięte riposty oraz oczywiście miłość i namiętność. Rodzinna atmosfera Hathaway’ów jest pełna słońca i wewnętrznej radości. Jednocześnie Kleypas wspaniale wplotła w powieść elementy związane z życiem na froncie oraz scharakteryzowała zespól stresu pourazowego (ang. PTSD), nerwicę wojenną, często występującą u żołnierzy biorących udział w walkach, obcujących ze śmiercią, których życie było ciągle zagrożone. Christopher powróciwszy do domu stał się zupełnie innym człowiekiem niż przed wojną. To jest powieść o powrocie do zdrowia, akceptacji i miłości.


[1] Wojna krymska 1853-1856 - wojna między Imperium Rosyjskim a Imperium osmańskim i jego sprzymierzeńcami, tj. Wielką Brytanią, Francją i Królestwem Sardynii.Lisa Kleypas, Znajdź mnie, wydawnictwo Prószyński i S-ka, wydanie 2012, tytuł oryginalny: Love in the afternoon, tłumaczenie Agnieszka Myśliwy, cykl: Rodzina Hathaway (tom 5), okładka miękka, stron 332. 


Cykl Rodzina Hathaway
1. Wyjdź za mnie
4. Zaufaj mi
5. Znajdź mnie (Beatrix + Kapitan Christopher Phelan)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.