14 sierpnia 2012

Jerzy S. Majewski, Tomasz Urzykowski, Przewodnik po powstańczej Warszawie.

Sierpień to miesiąc, który bezapelacyjnie kojarzy się Polakom z Powstaniem Warszawskim. Od paru dni wieczorami towarzyszyła mi książka będąca swoistym przewodnikiem po Warszawie, której już nie ma. Nie jest to ani kompendium wiedzy o Powstaniu Warszawskim, ani też nie przedstawia jego przebiegu. Autorzy nie zajmują się również sporem czy powstanie miało sens. W słowie wstępnym podkreślają, że ich wybór nie jest kompletny i jest to przewodnik raczej subiektywny, opowiadający również o losach uczestników powstania zarówno żołnierzy, jak i cywili. Większość rozmów przeprowadzonych ze świadkami tych wydarzeń pochodzi z lat 2004-2006.


Przewodnik  po powstańczej Warszawie to książka tropiąca ślady ówczesnej Warszawy poprzez dokonywanie porównań miedzy ówczesnymi a dzisiejszymi planami miasta i starych zdjęć budynków z teraźniejszym ich wyglądem. Autorzy skrzętnie odnotowują ślady powstańczych walk znajdujące się na domach (tych jeszcze nieocieplonych), mostach czy nawet krawężnikach. Prowadzą czytelnika od Starówki, poprzez Śródmieście Północne, Śródmieście Południowe, Powiśle, Czerniaków, Mokotów, Ochotę, Wolę, Powązki, Żoliborz, Pragę aż po obrzeża i okolice. Czytelnik ma możliwość zaobserwować to, co ocalało, a czego już nie ma. Mowa jest również o miejscach straceń, mordów, zamachów. Pośród tego odnaleźć można wzruszające wspomnienia świadków tamtych wydarzeń oraz krótkie zmianki o ważnych zdarzeniach na omawianym terenie. Czytelnik dowie się między innymi, że 12 sierpnia na Grzybowskiej między ulicami Waliców a Ciepłą, dwunastoletni Powstaniec „Tygrys” celnie rzucił butelkę z benzyną w niemiecki pojazd pancerny.


Książka niezwykła, zasługująca jak najbardziej na uwagę. Znajdziemy w niej również kalendarium wojny w Europie oraz indeks osób, a przede wszystkim bardzo bogaty materiał ikonograficzny w postaci archiwalnych i współczesnych zdjęć, planami miasta. To wędrówka po Warszawie, która niepozbawiona jest emocji i wrażeń. Bardzo wartościowa lektura.Jerzy S. Majewski, Tomasz Urzykowski, Przewodnik po powstańczej Warszawie, wydawnictwo Świat Książki i Muzeum Powstania Warszawskiego, sierpień 2012, oprawa miękka ze skrzydełkami, stron 400.

* zdjęcia własne

7 komentarzy:

 1. Już zamówiłam, miałam ją w planach, a ty pomogłaś mi podjąć decyzję. Takiej pozycji nie może u mnie zabraknąć, bo kupuję wszystko, co się w Polsce ukazuje na temat Powstania Warszawskiego. Podoba mi się ta forma przewodnika po nieistniejącej Warszawie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawy wybór książek historycznych.Książkę z moich zasobów, którą sobie bardzo cenię i do której wracam, to album "Powstanie Warszawskie 1944: Okiem polskiej kamery" (Wydawnictwo Interpress, 1989). A Przewodnik polecam jak najbardziej:)

   Usuń
 2. Aż tak dogłębnie nie interesuje się tą tematyką by zapoznawać się z tą książką.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeśli książkę wydaje (współ-wydaje) Muzeum Powstania Warszawskiego (jedno z ciekawszych muzeów w Polsce i chyba jedyne niosące taki ładunek emocjonalny) to dla mnie wystarczająca rekomendacja.

  OdpowiedzUsuń
 4. Będąc w MPW kupiłam książeczkę "Powstanie warszawskie w fotografii Sylwestra Brauna". To dość duży zbiór niesamowitych zdjęć stolicy z tamtego czasu, budynków, ulic oraz miejsc pamięci, ale brakowało mi w nim właśnie takiej formy przewodnika. Zupełnie nie znam miasta, a wpadłam na pomysł poznania tych wszystkich miejsc i zobaczenia, jak odrodziła się Warszawa po wojnie. Przy okazji następnej wizyty w stolicy, wyposażę się w ten przewodnik. Dzięki :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.