7 sierpnia 2012

Anton Myrer, Obiekt pożądania.

To druga powieść autorstwa Antona Myrera po Ostatnim kabriolecie, jaką miałam przyjemność przeczytać. Obie powieści utrzymane są w podobnej konwencji: to opowieści przekazujące kawałek historii życia kilkoro bohaterów. 

Obiekt pożądania zaczyna się dość niewinnie. Dwaj bracia Ames, których dzieli wiekiem zaledwie piętnaście miesięcy, są jak ogień i woda. Po opuszczeniu rodziny przez ojca, bracia pomagają matce poprzez pracę zarobkową. Pewnego dnia przyjeżdża ciotka Serena, która wskutek niefortunnego małżeństwa siostry oddziedziczyła cały majątek rodziców. Proponuje siostrze, aby chłopcy wyjechali wraz z nią do Bostonu, a tam zapewni im zarówno szkolę jak i pieniądze, a co najważniejsze lepsze perspektywy. O ile starszy Chapin szybko przystał na propozycję, o tyle młodszy Tip odmówił bojąc się zostawić matki samej. Od tej pory życie braci różni się diametralnie. Chapin żyje w dostatku, studiuje, wyjeżdża na wakacje, nie dba o uczucia innych, jest zimny i wyrachowany. Z kolei Tip pracuje ciężko, nie kontynuuje nauki, ale za to ma ciepłe i wspaniałe wnętrze. To Tip przebywając w Bostonie na wakacjach poznaje portugalską dziewczynę kochającą morze i statki - Jophy i zakochuje się w niej. Tyle, że z chwilą poznania przez nią Chapina wszystko się odmienia. Bracia rywalizują o względy Jo, ale o ile Tip ma dobre zamiary, o tyle Chapin niekoniecznie, co nieuchronnie prowadzi do tragedii.

Opowieść rozciągnięta jest w czasie i dzieje się na przestrzeni kilkunastu lat w pierwszej połowie XX wieku. Powieść niezwykle barwna, oddająca emocje, jakie kłębią się w bohaterach, opowiadająca o tym, jak powzięte decyzje mogą zaważyć na dalszym losie.  To książka, w której wkrada się smutek, żal, tęsknota. To wrażenie potęguje się jeszcze wraz z doczytaniem powieści do końca. To książka o niespełnionej miłości, o obsesji miłości, zdradach, protekcjonalnym traktowaniu bliskich osób, nienawiści, chciwości, zawiści, chorej rywalizacji.

Myrer potrafi pisać lekko i kunsztownie komponować dialogi, które dominują w zasadzie w tej książce. To na nich się ona w pełni opiera. Warto przeczytać.Anton Myrer, Obiekt pożądania, wydawnictwo Albatros, czerwiec 2012, Tytuł oryginału: A GREEN DESIRE, tłumaczenie: Anna Dobrzańska, okładka miękka, stron 648.

2 komentarze:

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.