16 października 2018

L.J. Shen, Skandal.Nie, nie czytałam dwóch poprzednich tomów cyklu Święci Grzesznicy L.J. Shen. W ogóle to pierwsza książka tej Pani, którą przeczytałam. Nie wiem czy będą kolejne, bo moim zdaniem pisze w dość nieprzekonujący sposób. W dodatku tytuł Skandal nijak się ma do treści, bowiem nie wywołuje żadnego skandalu w prowincjonalnym miasteczku. 

Niby istnieje pomysł na fabułę, problemy piętrzą się, ale suma summarum bohaterowie myślą jedynie o jednym. Autorka z wielkimi szczegółami nie powstrzymuje się od podawania opisów zarówno marzeń kreowanych w głowach bohaterów, jak i ich zmaterializowania w rzeczywistości fabularnej. Czytając tego rodzaju książki czasami mam wrażenie, że pod podszewką „romansu” wydawane są erotyki, zawierające kompendia wiedzy dotyczącej seksu, aby dotrzeć do najszerszej grupy odbiorców. 


Tutaj czytelnika miała zainteresować i wywołać skandal duża różnica wieku między głównymi bohaterami. Ona to osiemnastoletnia Edie Van Der Zee, on – trzydziestotrzyletni biznesmen Trent Rexroth zwany Cichym, który jest współpracownikiem jej ojca. Ona – wywodzi się z bogatego domu, za nic nie może się porozumieć z ojcem, matką zaś opiekuje się od lat. On – ma czteroletnią córkę Lunę, która nie chce mówić. Nigdy nie był w związku, co jednak nie ma w ogóle znaczenia, aby utrzymywać kontakty seksualne z kobietami, z którymi współpracuje (jedna jest terapeutką jego córki, druga detektywem, którą zatrudnił). Edie ma też nieobliczalnego ojca. 

Mimo wysiłków autorki, nie polubiłam ani osobowości Edie, ani Trenta. To nie jest dobra kombinacja i nie mam na myśli tu różnicy wieku. W dodatku w przedstawieniu ich związku nie było żadnego uczucia. Za to jest naiwność w konwersacjach i instrumentalne zarysowanie stosunku mężczyzn do kobiet. Autorka nie szczędzi bohaterom rodzinnych dramatów, ukazuje je w jak najbrudniejszych i najciemniejszych barwach. Światełkiem w tej powieści staje się Luna. Skandal to jednak zupełnie nie moja bajka i raczej nie nazwałabym tej książki romansem.L.J. Shen, Skandal, wydawnictwo Edipresse Książki, wydanie 2018, tytuł oryg.: Scandalous, tłumaczenie:, cykl: Święci Grzesznicy, t. 3, oryg.: Sinners of Saint, #3, , oprawa miękka, stron 304.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.