21 lutego 2012

Hugh Kennedy, Wielkie arabskie podboje. Jak ekspansja islamu zmieniła świat.

Wielkie arabskie podboje to bardzo dobra pozycja autorstwa Brytyjczyka Hugh Kennedy’ego, która porusza historyczne wydarzenia z dziejów islamskiego świata. Jak sam Autor zaznacza praca dotyczy trzech głównych tematów: rekonstrukcji dziejów muzułmańskich podbojów, osadnictwa arabskiego po podbojach oraz o pamięci i jej tworzeniu. O ile pierwsza i druga część wydaje się jasna, to o tyle trzecią cześć należy nieco wyjaśnić. Mimo, że nie zachowały się praktycznie żadne źródła opisów arabskich podbojów, to zachowały się relacje ulegające na przestrzeni wieków różnorodnym przeróbkom, które to historycy traktują po macoszemu. Autor uważa to za błąd, ponieważ jak twierdzi badanie mitów może pomóc w odtworzeniu obrazu świata muzułmanów w pierwszym wieku hidżry. 

W opracowaniu historyk zawarł zarys dziejów arabskiego podboju Środkowego Wschodu w okresie między śmiercią Proroka Mahometa w 632 roku a upadkiem kalifatu Umajjadów w roku 750, nie uwzględniając przy tym między innymi podbojów Sycylii i Krety. Przy tym pamiętać trzeba, że „podbój” wiąże się nie tylko z walką i okrucieństwem, ale również z pokojowym procesem, podczas których mieszkańcy danego regionu godzili się na narzucone warunki. Autor podkreśla, że arabskie podboje wywarły znaczny wpływ na dzieje ludzkości. Język, kultura arabska, religia rozprzestrzeniały się dzięki podbojom w szybkim tempie. Pamiętać jednak trzeba, że przechodzenie podbitych ludów na islam było procesem długotrwałym i rozciągniętym w czasie. 

Autor wnikliwie analizuje wydarzenia ze wskazanego okresu biorąc pod uwagę zarówno Arabów i muzułmanów (nie każdy Arab był muzułmaninem i nie każdy muzułmanin był Arabem) jak i ludy podbite. Wielokrotnie zwraca uwagę na przyczyny i okoliczności osiągniętego sukcesu. Opracowanie napisane w sposób przystępny, zadowolą nie tylko zainteresowanego i zorientowanego czytelnika. Książka może być traktowana również, jako podręcznik i pomoc naukowa. Laik może mieć jednak trudność w odnalezieniu się, a po za tym nie jest to książka którą czyta się do poduszki. W książce znajdują się przypisy oraz bibliografia pozycji najbardziej przystępnych dla czytelnika. Po za tym na końcu pozycji umieszczone są mapy i indeks osób. Opracowanie powstało na bazie licznych źródeł i opracowań, do których Autor wielokrotnie się odwołuje. Bardzo dobra historyczna pozycja.Hugh Kennedy, Wielkie arabskie podboje. Jak ekspansja islamu zmieniła świat, wydawnictwo PWN, wydanie pierwsze, 2011, Tłumaczenie: Mateusz Wilk, oprawa twarda, stron 353.

Hugh Kennedy – znany brytyjski orientalista i historyk, profesor arabistyki w prestiżowej School of Oriental and African Studies. Członek The Royal Society. Wydawca arabskich i perskich tekstów źródłowych. Jego badania naukowe obejmują m.in. historię Bliskiego Wschodu i muzułmańskiej Hiszpanii. Autor takich publikacji, jak: The Prophet and the Age of the Caliphates, 600–1050 (1986), Muslim Spain and Portugal: a political history of al-Andalus (1996) oraz The Court of Caliphs (2004) – wyd. polskie Dwór Kalifów (2006).

1 komentarz:

  1. Bardzo chętnie przeczytam tę książę. Ogromnie interesuję się rozmaitymi religiami i arabistyką. Czuję, że to lektura w sam raz dla mnie. Pozdrawiam. :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.