5 lutego 2012

Anna Chachulska, Ewa Stadtmüller, Kraków i okolice.

Kraków i okolice w opracowaniu Anny Chachulskiej i Ewy Stadtmüller to rodzaj przewodnika dla dzieci. Książka ukazała się w serii Skrzat Poznaje świat obok pozycji: Paweł Beręsewicz, Warszawa. Spacery z Ciumkami; Ewa Stadtmüller, Anna Chachulska, Zakopane i okolice.
Książka niezwykła, pełna gawęd i legend o dawnej stolicy Polski. To pewnego rodzaju przewodnik po historycznym mieście napisany z myślą o dzieciach. Nie ma tu jednak tylko suchych faktów z zakresu historii i kultury miasta. Kraków poznać można za sprawą kilku spacerów wytyczonymi na mapce szlakami. Przykładowo spacer piąty prowadzi trasa: Kościół oo. Paulinów na Skałce – Kościół Świętej Katarzyny – Plac Wolnica – Muzeum Etnograficzne – Kościół Bożego Ciała – Kazimierz, a spacer ósmy: Łagiewniki – Mogiła – Czerna. Poczytać można o Lajkoniku, Stańczyku, świętach żydowskich, ołtarzu Wita Stwosza, hejnale Mariackim oraz o znanych osobowościach: Janie Kantym, świętej Faustynie, bracie Adamie Chmielowskim, Józefie Piłsudskim, świętym Stanisławie, Jagielle i innych. W tekście głównym zastosowano właśnie i rodzaj gawędy z użyciem dialogów. Młody czytelnik odnajduje tu odpowiedzi na postawione uprzednio pytania, zagadki i legendy. Natomiast na marginesach znajdują się ważne informacje i zwykłe ciekawostki dotyczące historii ulic, placów, kamienic, kościołów, kaplic i innych zabytków. Książka została zaopatrzona w liczne rysunki i fotografie dokumentujące treść. Znaleźć tu również można słowniczek trudnych wyrazów i ilustrujące niektóre z haseł rysunki, które pomagają przyswoić wiedzę z zakresu historii sztuki. Ponadto jest również scenariusz Szopki krakowskiej  i podano informacje dotyczące muzealnych zajęć edukacyjnych.
Pozycja ma wartości edukacyjne i wychowawcze. Do pozycji dodano osobną wkładkę, w której znaleźć można krzyżówki i sprawdzić to, co zapamiętało się ze spacerów po Krakowie. Zaletą jest również to, że książkę można czytać nie tylko od pierwszej do ostatniej strony, ale również według wybranych szlaków. Gorąco polecam rodzicom i starszym dzieciom zwłaszcza do przeczytania przed planowanym wyjazdem do Krakowa. Z pewnością warto zwrócić uwagę na całą serię.

Anna Chachulska, Ewa Stadtmüller, Kraków i okolice, wydawnictwo Skrzat, wydanie czwarte uzupełnione: 2012, Seria wydawnicza: Skrzat poznaje świat, kategoria wiekowa: 6+, oprawa twarda, stron 168.

8 komentarzy:

 1. Kraków to miasto magiczne. Często tam bywam, podziwiam, chłonę, oddycham nim. Uwielbiam i za każdym razem odkrywam coś nowego. Przewodnik ten, mimo, iż dla dzieci, dorosłym także się przyda :) sama wypożyczę przed następnym nalotem na Kraków i sprawdzę swoją wiedzę przy krzyżówce ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja byłam bardzo dawno temu niestety:(

   Usuń
 2. Kocham Kraków. To miasto, które podbiło moje serce, gdy tylko pierwszy raz się tam pojawiłam. Na pewno sięgnę po tę książeczkę. Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nasza koleżanka Ada powinna wydać swoje spojrzenie na Kraków i Tatry z Zakopanem.
  To dobrze, że pisze się tak ciekawe książki dla dzieci. Kiedyś zazdrościłam, że Skandynawowie wydali piękną "Linneę w ogrodzie Moneta", ciekawy pomysł wyprawy tematycznej dla dzieci.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nutto, gdy zobaczyłam tylko tytuł książki pomyślałam od razu o Adzie:)Przewodnik w jej wykonaniu byłby z pewnością pocieszeniem dla duszy, bo opowiada wspaniale na swoim blogu Kraków i okolice:)
   Serdeczności

   Usuń
 4. Mamy :) Leży obok mnie na stole i czeka na recenzje ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.