28 stycznia 2012

Richard Overy, 1939 nad przepaścią.


Małych rozmiarów książka podejmująca jakże ważnie historycznie temat. Brytyjski historyk, członek Królewskiego Towarzystwa Historycznego oraz Akademii Brytyjskiej, Richard Overy, autor książek o tematyce dotyczącej II wojnie światowej, we wskazanej pozycji dokonuje analizy wydarzeń ostatnich dni sierpnia i pierwszych września 1939 roku. Dokładniej ramy czasowe książki obejmują okres od momentu podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow nad ranem 24 sierpnia do wypowiedzenia wojny Niemcom przez Francję i Wielką Brytanię 3 września Autor bliżej zastanawia się nad okolicznościami, które doprowadziły do wybuchu wojny. Poddaje analizie okres niepewności, dyplomatycznych apogeum napięć narastających od wielu lat, chwile podejmowania radykalnych decyzji przez ówczesnych polityków. Przedstawia spotkania polityków, stanowiska krajów wobec polityki Hitlera i oczywiście w szerszym kontekście ukazuje problem Polski. Ukazuje ostateczne decyzje, które nieuchronnie prowadziły do wojny. Overy ukazuje kulisy rozgrywek politycznych nie zapominając o dozie krytycyzmu i obiektywizmu w swoim spojrzeniu. Dokonuje analizy interesów Wielkiej Brytanii, Rzeszy Niemieckiej, Francji i Polski. Nie zapomina o sojusznikach i ich zobowiązaniach wobec tych państw. Szczególnie zwraca uwagę na grę Francji i Wielkiej Brytanii. Czytelnik może dowiedzieć się również, dlaczego Hitler przesunął planowany na 26 sierpnia atak na Polskę, poznać nastroje panujące wśród polityków i wśród zwykłych obywateli państw zaangażowanych w konflikt. 

Lektura napisana lekkim stylem jest poprawna pod względem merytorycznym, co więcej stanowi coś w rodzaju wykładu gdzie jest prolog, cztery rozdziały rozwinięcia i podsumowanie w formie wniosków. Autor opiera się na źródłach pamiętnikarskich, dokumentach angielskich, francuskich, niemieckich i polskich. W książce można odnaleźć przypisy i indeks osobowy. Brak jednak jest bibliografii. Niemniej lektura warta przeczytania.


Richard Overy, 1939 nad przepaścią, wydawnictwo W.A.B., Tłumaczenie: Jarosław Skowroński, wydanie 2009, oprawa twarda z obwolutą, stron 206.


Richard Overy (ur. 1947) – brytyjski historyk, absolwent uniwersytetu w Cambridge; wykładał w Cambridge oraz King’s College, od 2004 roku pracuje na uniwersytecie w Exeter; członek Królewskiego Towarzystwa Historycznego i Akademii Brytyjskiej; w 2001 otrzymał nagrodę Samuela Eliota Morisona, przyznawaną przez Society for Military History.  W Polsce ukazało się kilka jego książek, m.in. Krew na śniegu. Rosja w II wojnie światowej (2009), Wojna powietrzna 1939–1945 (2007) oraz Dyktatorzy. Hitler i Stalin (2009).
 

14 komentarzy:

 1. O i po taką ksiażkę chętnie sięgne, lubie takie ujęcie tematu, a że II wojna mnie zawsze interesowała to koniecznie muszę sie rozglądnąć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To książka, która wprowadza w II wojnę światową i Autor bardzo dobrze to czyni. szybko się czyta, bo to takie kieszonkowe bardziej wydanie.

   Usuń
  2. Wprawdzie bzik dotyczący II Wojny ciut mi przeszedł, ale wciąż ciekawość jest wielka :D

   Usuń
 2. Od jakiegoś czasu żałuję, że tak mało czytam książek historycznych czy reportaży. Chyba pora porządnie się rozejrzeć za tym co w domu w tym temacie. Dzięki za impuls :) Miłego dnia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A dziekuję tobie również miłego. Ja lubię ten zakres tematyczny i to bardzo:) Ale to wynika też z wykształcenia mojego.

   Usuń
 3. Oj, to może streść troszkę, bo mnie bardzo, bardzo interesuje temat, a biegać za książkami już nie mam siły! Żartuję. Chętnie przeczytam, ale kolejka długaśna. Właśnie czytam "Bestie. Mordercy Polaków". Następne będą "Skrwawione ziemie". Boże, tyle pięknych książek, a ferie takie krótkie! Zazdroszczę Ci gruntownego fachowego podkładu. Ja błądzę i pewnie wyważam czasem otwarte drzwi. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba mieć ochotę na takie książki, nic pod przymusem i nic na szybko:)A streszczać nie ma po co:) pozdrawiam

   Usuń
 4. Chętnie przeczytam, II wojna światowa to jeden z bardziej interesujących mnie tematów. Ciekawe może być ujęcie tego zagadnienia, z innej niż nasza perspektywy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To polecam i dziekuję za odwiedziny:)Osobiście za II wojną za bardzo nie przepadam, ale lubię syntezy typu przyczyny/skutki, bo jednak takich książek jest wciąż za mało. Pozdrawiam

   Usuń
 5. Bardzo chętnie sięgam od czasu do czasu po książki związanie z tematyką drugiej wojny światowej, więc bardzo chętnie przeczytam i tę. Ta zapowiada się wyjątkowo interesująco. Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nati, bo jest ciekawym ujęciem:) Pozdrawiam

   Usuń
 6. Dobra, ale nie bardzo dobra. Ale 'krew na śniegu' tego autora i tak zamierzam przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również pomyślałam jeszcze o tej książce:) pozdrawiam

   Usuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.