4 stycznia 2012

Sheila Ellison, 365 zabaw dla bystrych brzdąców.

Komu po domu biegają małe brzdące, które są ciekawskie, wszędzie wejdą i mają nieskończoną ilość pomysłów na minutę do zrealizowania, niekoniecznie dobrze wykonanych, komu dzieci szybko się nudzą zabawą – temu polecam książkę amerykańskiej specjalistki od wychowywania dzieci Sheili Ellison. Książeczka jest swoistym poradnikiem dla rodziców dzieci powyżej szesnastego miesiąca życia, w której zawarte zostały rady i pomysły kreatywnych zabaw z maluchem. Poradnik ów podzielony jest na pięć części - "Codzienne życie", "Czas zabawy", "Poza domem", "Czas dla rodziny" oraz "Rozwój i nauka".  Są to porady łatwe i użyteczne pomagające rodzicowi kontrolować własny zakres cierpliwości dla wyczynów malucha oraz uczące jak przez zabawę nauczyć dziecko prostych, codziennych czynności takich jak sprzątanie, ubieranie, jedzenie, dobre maniery, pora snu. W książce znaleźć również można liczne propozycje zabaw ruchowych, z piłką, na podłodze. Są również zabawy z gatunku artystycznych jak tropy z mąki, obrazki na folii, ozdabianie ceramiki; z zakresu świata muzyki jak taniec ze wstążkami, kuchenna orkiestra. Całkiem dobry jest pomysł domowego teatrzyku, zabawy w przebieranki, obserwacja Księżyca. Można też na prosty sposób pobawić się w sklep lub zrobić pieczątki z ziemniaków. W takie zabawy chyba wszyscy sami się kiedyś bawili. Po za tym Autorka udziela również takich porad jak usunąć ślady kredki ze ścian, jak zając malucha w podróży.

Na jednej stronie mamy jeden typ zabawy, który jest opisany krótko, często z wypunktowanymi wytycznymi oraz ilustrowane brulionowymi rysunkami. Książka zawiera wskazówki dla rodziców, jak zachęcić dziecko do aktywności fizycznej, jak stymulować jego wyobraźnię, samodzielność, kreatywność, jak w sposób twórczy przekazać maluchowi wiedzę, jak rozwinąć w nim zamiłowanie do sztuki. To również książka, która pokazuje jak w prosty i przemiły sposób można bawić się z dzieckiem, nie obdarowując go kolejną drogą zabawką.


Sheila Ellison , 365 zabaw dla bystrych brzdąców od szesnastego miesiąca życia do lat czterech, tłumaczenie: Anna Kłosiewicz, wydawnictwo W.A.B., listopad 2010, stron 416.


2 komentarze:

  1. Bardzo fajna książka :)
    Mieliśmy z synkiem możliwość jej przeglądnięcia, szkoda ze nie mamy na własność...

    Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
  2. O, dzięki, rozejrzę się, może się przydać :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.