4 sierpnia 2010

Jeffrey Zaslow, Dziewczyny z Ames. Przyjaźń, która trwa.

oprawa miękka
ISBN 978-83-7278-425-4
data wydania: 18 czerwiec 2010
liczba stron: 340

To opowieść o jedenastu dziewczętach z miasteczka Ames przyjaźń stanie Iowa, których przyjaźń trwa od lat. Autor to amerykański dziennikarz, który prowadził kolumnę w gazecie „The Wall Street Journal” zatytułowaną „Życie toczy się dalej”. Zamieszczał w niej historie przełomowych momentów w życiu swoich czytelników. W roku 2003 w swojej skrzynce mailowej odnalazł list od Jenny, jednej z jedenastu dziewczyn zaprzyjaźnionych od lat. Dopiero jednak w 2006 roku, autor postanowił zanalizować wieloletnią przyjaźń tych kobiet, tym bardziej, że kobieca przyjaźń według badań wystawiona jest na ciężkie próby między dwudziestym piątym a czterdziestym rokiem życia, kiedy to kobiety koncentrują się na swoich małżeństwach, rodzinie i karierze.

Autor próbuje zrozumieć jak jedenastu dziewczętom udało się utrzymać przyjaźń przez lata. Dziewczęta: Karla, Kelly, Marilyn, Jane, Jenny, Karen, Cathy, Angela, Sally, Diana, Sheila, od czasów szkolnych trzymały się razem i tworzyły zamkniętą grupę. Autor postanowił wybrać się na roczny urlop i przeprowadzić liczne spotkania z kobietami. Rozmowy dotyczyły one zarówno czasów dzieciństwa, wieku dojrzewania jak i czasów studiów, zawierania małżeństw, narodzin dzieci, kłopotów zawodowych, zdrowotnych i rodzinnych. Poznajemy rodziny dziewcząt, warunki życia, zdarzenia, które miały wpływ na dorastające dziewczyny i ukształtowania się między nimi trwałej relacji. Autor opisuje pierwsze zauroczenia, związki z mężczyznami, udane i nieudane małżeństwa, problemy z dziećmi, rodzinne smutki i radości. Wzrusza historia zaginięcia jednej z nich. Kobiety udostępniły dziennikarzowi swoje pamiętniki, listy, fotografie. Te ostatnie można odnaleźć w książce. Jeffrey Zaslow wielokrotnie przytacza słowa bohaterek książki.

Dzięki takiemu zobrazowaniu przyjaźni, czytelnik sam wyczuwa ogromne wzajemne wsparcie tych kobiet. Wielokrotnie podkreślały, że mogą na siebie zawsze liczyć. Przeżyte tragedie umacniają przyjaźń, mimo że kobiety żyją w różnych częściach kraju. Wszystkie zdecydowały się podjąć ryzyko obudzenia wspomnień zarówno tych złych jak i dobrych.

To średniej klasy reportaż, który daje świadectwo trwałej, wieloletniej przyjaźni w licznej grupie kobiet. Książka, która wzrusza i wzbudza emocje. Autor spróbował znaleźć to, w czym tak właściwie tkwi źródło trwałej przyjaźni, która pokonała odległość geograficzną, rozłąkę i różny wybór dróg w życiu.

2 komentarze:

  1. Przyjaźć 11 kobiet wydaje mi się czymś wysoce abstrakcyjnym. Ciekawy temat.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mnie również, ale zdjęcia i fakty ilustrują wszystko.

    Pozdrawam serdecznie

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.