17 sierpnia 2010

Dagmara Półtorak, Tak trudno być mną!


Wydawnictwo W.A.B.
data wydania: 2010
nr wydania: I
ISBN: 978-83-7414-787-3
liczba stron: 336
kategoria: powieść obyczajowa
format książki: 125 x 195mm
okładka: miękka

Mnóstwo na rynku wydawniczym pojawiło się pozycji książkowych o świecie nastolatków czy trzydziestolatków, a co ze światem dwudziestolatków? Dziurę tę niejako zapycha książka „Tak trudno być mną!”. Dzięki prowadzonemu dzienniczkowi, jesteśmy świadkami jednego roku z życia głównej bohaterki: od dnia jej dwudziestych drugich urodzin do dnia jej dwudziestych trzecich urodzin. Jest to dal niej rok wielkich przemian i ciekawych przeżyć emocjonalnych. Nasza bohaterka to studentka, nota bene niezadowolona z wybranego kierunku studiów, która mieszka z rodziną w odległej od centrum miasta dzielnicy, gdzie średnia wieku mieszkańców wynosi 65 lat. W domu mieszka kochająca rodzina: matka, jej drugi mąż Włodzimierz, brat Michał i najmłodszy Smark. Nasza bohaterka utrzymuje też kontakt ze swoim ojcem. Oprócz tego w dniu dwudziestych drugich urodzin dziewczyny pojawia się nowy domownik pies zwany Killerem. Do rodziny należą też dziadkowie, którzy gdy zadecydowali o rozwodzie, odkrywają nagle swoją drugą miłość po czterdziestu latach małżeństwa. A pewnego dnia w domu dzięki Matce zamieszkuje młody osobnik polskiego pochodzenia z Anglii o imieniu Martin. To w nim nasza bohaterka znajdzie prawdziwego przyjaciela, a z czasem serce dla chłopaka zacznie bić zupełnie inaczej.

To powieść obyczajowa, ale mamy tu również wątek romantyczny. Cała historia, jak i charakterystyki osób, przedstawione są w sposób bardzo dowcipny i niepozbawiony ciętej ironii a czasem elementów absurdu.. Wydarzenia, jakie mają miejsce w rodzinie i tarapaty, w jakie nasza bohaterka popada w jej opowieści wydają się być nienaturalnie wyolbrzymione. Rzeczywistość opisywana jest z dużym urokiem, a zarazem dystansem. Autorka potrafi czarować czytelnika dzięki lekkości pióra i dosadnego humoru. Jest to jedynie przyczyną dobrej zabawy i mile spędzonego czasu przy czytaniu książki.

Jest to debiut młodej kobietki Dagmary Półtorak i to debiut niezwykle udany. Treść jest zabawna, pełna inteligentnego dowcipu, z akcją, która nie nudzi i pozwala setnie bawić się czytelnikowi.

7 komentarzy:

 1. Hmm... Jestem w wieku głównej bohaterki ^^ Ciekawe. Zajrzę do tej ksiązki z czystej ciekawości, jak bardzo się różnimy ;P

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie ta książka porwała, bo to jest moje postrzeganie świata. Świetne poczucie humoru.:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka wydaje się być świetną alternatywą dla nudnego popołudnia ;) z chęcią po nią sięgnę :D

  OdpowiedzUsuń
 4. ...ja również chętnie przeczytam...pozdrawiam....

  OdpowiedzUsuń
 5. ciekawa recenzja i chyba przeczytam tą ksiązkę ;) Zapraszam do mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. dziękuję za komentarze:) Książka rzeczywiście dobra:)
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. książka jest cccccuuuuuuddddoooooowwwnnnnnaaaaa !!!!!!!!!!!!!
  Uwielbiam ją !
  Jest doskonała na smutne , szare lub deszczowe wieczory\

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.