18 maja 2010

Anna Czerwińska-Rydel, Jaśnie Pan Pichon. Rzecz o Fryderyku Chopinie.


ilustr. Józef Wilkoń
Pelplin 2010
Oprawa twarda
Format: 240 x 250
Stron 64
ISBN 978-83-7380-804-1

Wspaniała książka, która przeznaczona jest zarówno dla młodszych jak i starszych czytelników. Autorka z wielkim uczuciem opisała dzieciństwo i młodość Fryderyka Chopina. Przecudne graficzne ujęcie życia Frycka możemy obserwować dzięki przepięknym ilustracjom Józefa Wilkonia. Dzięki dwojgu wspaniałym artystom dziecko może poznać świat, który dawno już nie istnieje, śmiać się i psocić z młodymi bohaterami oraz przeżywać wzruszenia. Dorośli natomiast mogą przypomnieć sobie wiadomości o Fryderyku Chopinie.

Ukazana historia zaczyna się od pojawienia się w majątku Skarbków w Żelazowej Woli guwernera Mikołaja Chopina. Tam kawaler poznaje pannę – ochmistrzynię Justynę. Młodzi pokochali się i po czterech latach zaręczyli. Po zawarciu małżeństwa zamieszkali w Żelazowej woli, a wkrótce na świat przyszły dzieci. Gdy Mikołaj otrzymał intratną posadę w Warszawie, rodzina Chopinów postanowiła przenieść się do tego miasta. Tam mały Frycek pobierał nauki od profesorów, brał udział w pierwszych koncertach, a jego talent i muzyka chwalone były w gazetach. Wkrótce przed Chopinem otworzyć się miał inny, całkiem nieznany świat.

Czytelnik poznaje marzenia młodego Chopina, młodzieńcze postanowienia, momenty, kiedy powstawały jego polonezy, sonaty, mazurki, które czarują niejednego z nas w dniu dzisiejszym.

To pełna ciepła i humoru opowieść o młodym kompozytorze, która oparta jest na faktach z życia Fryderyka Chopina. Autorka w krótkich opowieściach wykorzystała liczne źródła: dokumenty, listy rodziny, Kurier Szafarki, gazetkę, którą Fryderyk wysyłał rodzinie z wakacji. To obraz chłopca, który był nie tylko genialnym dzieckiem i utalentowanym muzykiem, ale również zjednywał sobie wielu przyjaciół, był skory do psot i miał poczucie humoru. Nie matu jednak mowy jedynie o wydarzeniach wesołych. Autorka wspomina słabnącą na zdrowiu i powoli gasnącą siostrę Frycka – Emilkę.

Opowieści kończą się rozdziałem zatytułowanym: „Co wydarzyło się potem?” oraz kalendarium życia Fryderyka Chopina.

Książkę pełną romantycznych uniesień, czyta się z wielką przyjemnością. Godna polecenia!

***
Anna Czerwińska-Rydel z wykształcenia muzyk i pedagog, jest autorką około 200 radiowych audycji muzycznych i bajek dla dzieci, które prowadziła na antenie Radia Eska-Nord.
Od wielu lat pracuje z dziećmi i młodzieżą, prowadząc zajęcia muzyczne, pedagogiczne i terapeutyczne. Jako autorka książek dla dzieci zadebiutowała wydanym w 2007 roku opowiadaniem p.t.: „Tajemnica Matyldy”, za które otrzymała I nagrodę w edycji książki pomorskiej - proza dla dzieci "Costerina 2007". Lubi poranny śpiew ptaków, mruczenie kota
i ciasteczka migdałowe. Kocha dzieci, muzykę poważna (zwłaszcza Mozarta i Chopina) oraz zapach pomarańczy.

Józef Wilkoń polski ilustrator, malarz, historyk sztuki. Ilustrował ponad sto książek dla dzieci i dorosłych wydanych w Polsce i kilkadziesiąt wydanych za granicą. Uczestnik międzynarodowej akcji charytatywnej "Polscy Artyści Plastycy – Dzieciom", z której dochód przeznaczony jest na budowę Europejskiego Centrum Przyjaźni Dziecięcej w Świdnicy. Był wielokrotnie nagradzany w Polsce i poza jej granicami.

2 komentarze:

  1. Zaintrygowały mnie ilustracje. A i sama książka warta jest lektury. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Warta jak najbardziej! Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.