27 maja 2018

Niedziela z obrazem.


Portret Zofii z Jabłonowskich Fredro, 1824
olej/płótno
202 x 117 cm 
wł. Muzeum Narodowe w Warszawie
obecnie eksponowany we dworze Krasińskich w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze


Zofia Jabłonowska herbu Grzymała (1798 - 1882) w wieku 15 lat została wydana za mąż za starszego o 18 lat hr. Stanisława Skarbka h. Awdaniec (1780–1848), jednego z najbogatszych ludzi w Galicji. W 1817 r. poznała we Lwowie komediopisarza Aleksandra Fredrę (1793–1876), który się w niej zakochał z wzajemnością od pierwszego wejrzenia. 8 listopada 1828 roku, po dziesięcioletnich staraniach o uzyskanie rozwodu, zawarła związek małżeński z Aleksandrem Fredro w kościele w Korczynie, a wesele odbyło się w Krościenku Wyżnym koło Krosna. 
Mieli syna Jana Aleksandra Fredro i córkę Zofię Ludwikę Cecylię Fredro (1837–1904), którą poślubił Jan Kanty Szeptycki, stając się właścicielem dóbr korczyńskich.


5 komentarzy:

 1. Też lubię śledzić historię ludzi z portretów. Właśnie wczoraj myślałam o cyklu niedziela z obrazem. A tu proszę jak na życzenie. Miłego weekendu wbrew zawirowaniom w pracy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Małgosiu bardzo dziękuję :) Historia zapisana w portretach :)

   Usuń
 2. Piękna Zofia i piękna miłosna historia.
  Oczarowanie, miłość, czekanie, wierność...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I Bieńkowa Wisznia, o której piszesz w ksiązce "Panie z Kresów" :)

   Usuń
  2. Tak, tej pięknej pani, wielkiej miłości i żonie naszego znakomitego komediopisarza, poświeciłam jeden rozdział. Portret jest nawet na okładce :)

   Usuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.