26 maja 2018

Michał Gąsiorowski, To jest futbol! Krótka historia piłki nożnej.
To jest futbol! Krótka historia piłki nożnej Michała Gąsiorowskiego to fantastyczna pozycja dla młodych wielbicieli piłki nożnej, o której można pisać bez końca, ze względu na jej bogatą historię i bohaterów. 


Autor jasno przekazuje podstawowe wydarzenia z historii mistrzostw w piłce nożnej. Układ książki jest chronologiczny. Autor próbuje odpowiedzieć na pytanie, kto pierwszy kopnął piłkę i kiedy to miało właściwie miejsce. Wyjaśnia, co tak właściwie można robić z piłką i kiedy powstała FIFA. Przedstawia historię mistrzostw w piłce nożnej począwszy od pierwszego rozegranego turnieju i jak przebiegały poszczególne turnieje. Przy okazji przekazuje liczne humorystyczne wydarzenia i anegdoty. Przykładowo, w 1938 r. włoskiemu piłkarzowi Giuseppe Meazza, który brał rozbieg przed rzutem karnym, pękła w spodenkach gumka. Przy okazji dowiedzieć się można, że pierwsze mistrzostwa świata dla Polaków miały miejsce we Francji w 1938 r. Wówczas na turniej wyjechało 15 piłkarzy, a trenerem był Józef Kałuża. Potem Polacy mieli zagrać na mistrzostwach dopiero w 1974 r. 


W książce zaznaczone też zostały kolejne zmiany, jakie wprowadzano w rozgrywaniu meczów oraz wymienione największe i najsłynniejsze stadiony świata. Zaprezentowane zostały sylwetki największych gwiazd piłki nożnej jak Pelé i Maradona. Nazwiska zawodników, trenerów i innych ważnych osobowości mających wpływ na rozwój piłki nożnej, zostały w tekście dodatkowo zaznaczone osobnym kolorem. Ciekawe są strony prezentujące piłkarskie trofea i piłki mundialowe. Całość zamyka wykres do wypełnienia przez czytelnika, który dotyczy zbliżających się Mistrzostw Świata w Rosji. 


To jest futbol! Krótka historia piłki nożnej to książka, która wprowadza młodego czytelnika w niemal magiczny świat piłki nożnej. W obecnym czasie takie pozycje czyta się z wielkim zainteresowaniem.

Michał Gąsiorowski, To jest futbol! Krótka historia piłki nożnej, wydawnictwo Nasza Księgarnia, wydanie 2018, okładka twarda, stron 240.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.