23 maja 2018

Jude Deveraux, Życzenie z głębi serca.


Życzenie z głębi serca (oryg. Heartwishes) to pierwszy współczesny romans  Jude Deveraux, który przeczytałam. Do tej pory były to jedynie romanse historyczne, zresztą - jak dla mnie - udane. Nie zawiodłam się i tym razem. Co więcej, okazało się, że to kolejna (nie pierwsza) powieść w cyklu Edilean, a ja na swoich półkach posiadam jeszcze jedną, dodam nieprzeczytaną (!), dodatkową powieść.

Gemma Ranford jest historykiem. Pragnie napisać doktorat i zdobyć pracę na jednej z uczelni. Toteż, gdy dostaje propozycję skatalogowania rodzinnego archiwum Frazierów, podejmuje wyzwanie i przyjeżdża na wstępne zaproszenie do ich posiadłości w Edilean. Tyle tylko, że musi pokonać jeszcze dwójkę ambitnych i dobrze prezentujących się i znanych sobie doktorantów. Szybko jednak okazuje się, że to ona zdobyła serce Ailen Frazier. Gemma miała przed sobą błogą przyszłość: co najmniej dwa lata pracy, zapewnione mieszkanie w domu gościnnym na terenie posiadłości oraz kreaujący się wspaniały temat na pracę doktorską. Listy skrywają ciekawe informacje, ale Gemma chciałaby przede wszystkim dowiedzieć się czegoś więcej o tajemniczym kamieniu, spełniającym życzenia siedmiu rodzin, niegdyś założycieli Edilean. 


Gemma zostaje ciepło przyjęta przez dużą rodzinę Frazierów i dość szybko zakochuje się w najstarszym z braci, Colinie. Tyle tylko, że jest jeszcze Jean. Gemma jako bohaterką jest niemal doskonałą. Colin jest szeryfem, powszechnie lubianym, w dodatku czarującym i bogatym. Innymi słowy poznajemy baśniowego Kopciuszka i Księcia. 

Pomimo tego, że realizm łączy się w tej powieści z elementami świata fantastycznego czy też baśniowego, czas spędzony z nią był niezwykle przyjemny. Zazdrościłam bohaterce możliwości pracy dotyczącej jeszcze niezbadanej sfery rodzinnych starych listów, zapisków i wszelkiego rodzaju dokumentów. Radość Gemmy jaką czerpała z pasji i pracy była zaraźliwa. Z drugiej strony Edilean jawiło mi się jako idealne miasteczko, w którym mogłabym mieszkać: stare domy z własną historią, mało mieszkańców, cisza i spokój. To jedno z tych małych miejscowości, gdzie wszyscy się znają, a wszelkie wieści roznoszą się w szybkim tempie. Tutaj w dodatku niektórzy z mieszkańców powiązani są poprzez więzi rodzinne.

W opowieści mamy wątki kryminalne, romantyczne, sensacyjne i obyczajowe. Jest szczęśliwe zakończenie (HEA), podkreślona rola losu i przeznaczenia, wartości rodzinne, elementy baśniowe (Fairy Tales) i szczypta tajemnicy. Życzenie z głębi serca Jude Deveraux to powieść ciepła, przyjemna, cechująca się niespodziewanym humorem. Jeśli potrzebujecie eskapizmu wywołującego uśmiech, to jest to powieść idealna.Jude Deveraux, Życzenie z głębi serca, wydawnictwo Lucky, wydanie 2018, tytuł oryg.: Heartwishes, tłumaczenie: Monika Kozłowska, cykl: Edilean #5, okładka miękka, stron 400.

Cykl Edilean (wydawnictwo Lucy)
1. Lavender MorningLawendowy poranek (2015)
2. Days of Gold – Złoty zapach wrzosu (2016)
3. Scarlet Nights – Szkarłatne noce
3.5. Promises
4. The Scent of Jasmine – Jaśminowy sekret (2016)
5. HeartwishesŻyczenie z głębi serca (2018)
6. Moonlight in the Morning
7. Stranger in the Moonlight.
8. Moonlight Masquerade
9. Change of Heart

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.