17 maja 2018

Zbigniew Niedźwiecki Ravicz, Daisy. Błękitna tożsamość.Daisy. Błękitna tożsamość (część I) Zbigniewa Niedźwieckiego Rawicza to fabularyzowana biografia Marii Teresy Oliwi Hochberg von Pless (1873-1943), księżnej pszczyńskiej (Fürstin von Pless), hrabiny von Hochberg (Reichsgräfin von Hochberg), baronowej na Książu (Freiin zu Fürstenstein). Pierwsza część książki obejmuje lata 1884-1896. Bohaterka powieści pochodziła ze starej, zubożałej angielskiej rodziny arystokratycznej Cornwallis-West. Była najstarszą córką pułkownika Williama Cornwallis Westa (1835-1917), właściciela zamku Ruthin w Denbigshire i posiadłości Newlands w Hampshire i Mary Adelaide z domu FitzPatrick (1854-1920) zwanej Patsy. Tak jak w powieści, rzeczywiście słynęła z piękności i osobistego uroku. Daisy ("Stokrotka") miała brata - George’a Fredericka (1874-1951) zwanego Buzzie oraz siostrę – Konstancję Edwinę (1878-1970) zwaną Shelgah. Dzieciństwo Daisy spędziła w zamku Ruthin w północnej Walii, ale gdy miała trzy lata, ojciec musiał wynająć zamek, a rodzina zamieszkała najpierw w Londynie, potem ponownie w Rutkin i w neogotyckiej posiadłości Newlands odziedziczonej w 1897 r., z której okien roztaczał się malowniczy widok na kanał La Manche i wyspę Wight. To właściwie od tego momentu rozpoczyna się fabuła powieści Daisy. Błękitna tożsamość. Autor kreśli wyobrażenie pierwszego zauroczenia nastolatki z niezamożnym George’m Cooperem, z którym matka zabroniła się spotykać. Potem czas na prezentację na dworze królowej Wiktorii i kolejne bale. Tym samym Zbigniew Niedźwiecki przenosi czytelnika do siedziby książąt pszczyńskich w Prusach. Do zaręczyn doszło w Holland House podczas balu maskowego. 8 grudnia 1891 r. Daisy poślubiła księcia pszczyńskiego Hansa Heinricha XV Hochberga. Tak rozpoczyna się małżeństwo i życie w nowym miejscu – zamku Książ - Daisy von Pless.

Daisy z matką Patsy i rodzeństwem

                Autor odnosząc się do fragmentów listów i pamiętników Daisy charakteryzuje jej małżeństwo, w którym nie było miejsca na miłość. Hans wobec żony był oschły, nieczuły, niewierny.  Młodej księżnej brakowało ciepła rodzinnego, choć próbowała przenieść niektóre zwyczaje angielskie na surowy niemiecki grunt. Podczas wizyty w Anglii 25 lutego 1893 r. na świat przyszła pierwsza córka Plessów, która umarła 11 marca. Rok później podczas pobytu w Szkocji, Daisy spotyka Gordona Wooda, którego obdarzyła uczuciem, a jej siostra Shelgah coraz więcej czasu spędzała z Hansem.

Hans Heinrich Fürst von Pless en Mary Cornwallis West, ok. 1895.

                Na powieść napisaną w przystępny i absorbujący czytelnika sposób, złożyły się krótkie, fabularyzowane sceny z życia Daisy von Pless. Autor ściśle trzyma się datacji i miejsc wydarzeń. Podaje szczegóły związane z życiem Daisy von Pless. Między innymi widoczny jest wpływ na życie i wychowanie przyszłej księżny pszczyńskiej oraz jej rodzeństwa babki ze strony matki, Oliwi FitzPatrick, która przez większą część roku mieszkała z Westami. Utrzymana została też atmosfera i klimat końca XIX wieku i życia ówczesnej arystokracji. Podoba mi się też motyw związany z lustrem. Ciekawa jestem, czy druga część zostanie utrzymana w tej samej konwencji. Godne polecenia.
Zbigniew Niedźwiecki Ravicz, Daisy. Błękitna tożsamość, wydawnictwo Kaliny, Wrocław 2018, okładka miękka, stron 230.


5 komentarzy:

 1. No bym poczytała :)))
  Dzięki za info!
  Będę lobbować w mojej bibliotece, by kupili tę książkę.
  Właśnie kupili "Podróżniczkę" Dzieduszyckiej, na która ich namówiłam, dzięki czemu już sobie ją wypożyczyłam, mam w domu i się napawam.
  To jedna z nielicznych książek, którą zapragnęłam poczytać dzięki blogom książkowym! Bo normalnie to ja sama sobie sterem i okrętem ;)))
  A za Dzieduszycką dziękuję Tobie i Izabeli Łęckiej, bo o tym pisałyście.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za dobre słowo, cieszę się, że czasami korzystasz z moich polecanek i że nie jest źle z "podobaniem się" :)
   Powyższą rownież polecam :)

   Usuń
 2. Napisać książkę o postaci, która tak ciekawie i intrygujaco wplotla się przecież w nie aż tak odległą historię jest nie lada sztuką. Pisarz mentalnie bardzo zaprzyjaźnił się z epoką, wyjątkową epoką postępu,wytchnienia i ożywienia w wielu dziedzinach kultury. Książka Daisy,Błękitna tożsamość to jest historia kobiety Daisy von Pless, to są zachowania arystokracji, miłość, tęsknota... codzienność. Również polecam ☺️

  OdpowiedzUsuń
 3. Książkę czytałam, bardzo pięknie napisana i ukazująca nie tylko życie księżnej Daisy, ale i tamtą epokę. Autor dba o szczegóły, jego opisy są bardzo obrazowe. Zachęcam do przeczytania :) A recenzja napisana przez "Słowem malowane" doskonale oddaje treść i klimat książki. gratuluję!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za dobre słowo :) Jaka książka, taka opinia :)

   Usuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.