11 maja 2018

Karolina Prewęcka, Mag. Stefan Ossowiecki.


Nakładem wydawnictwa Fabuła Fraza ukazała się książka Karoliny Prewęckiej poświęcona Stefanowi Ossowieckiemu (1877-1944), jasnowidzowi, wizjonerowi, autorowi książki Świat mego ducha i wizje przyszłości (1933), ale również z wykształcenia inżynierowi chemikowi. To postać niezwykła, która zajmowała się zjawiskami paranormalnymi, a dzięki swoim umiejętnościom zyskała sławę.

we wstępie nawiązanie do Zygmunta Krasińskiego

Autorka przybliża czytelnikowi życie jasnowidza: najbliższą rodzinę, miejsca związane z dzieciństwem i młodością, związki z kobietami. Zwraca uwagę, na główne etapy w rozwoju umiejętności Stefana Ossowieckiego. Zaczął odkrywać swój dar w wieku zaledwie czternastu lat, gdy telepatycznie zaczął odbierać myśli. Potem zauważył u siebie dar jasnowidzenia i telekinezy, a następnie bilokacji (przebywania w dwóch miejscach jednocześnie). Pobierał też specjalne nauki. Widział aurę, która unosiła się nad człowiekiem (np. biała oznaczała śmierć; żółta - chorobę; błękitna - uosobienie twórcze; zielona – koncentrację myśli; fioletowa – uosobienie mistyczne i okultystyczne; czerwona – erotyczne i namiętne). Wielokrotnie w towarzystwie prezentował swoje umiejętności i dokonywał eksperymentów. Potrafił zrywać ubrania, przesuwać przedmioty, zdejmować obrazy ze ścian, wskazywać miejsce zgubionego przedmiotu. Przewidział wybuch wojny, ale ze względu na to, że był zobowiązany przez gen. Rydza-Śmigłego, nie ujawniał tego publicznie. W okresie wojny pomagał poszukiwać zaginionych i wskazywał groby zmarłych. Przewidział swoją śmierć i to, że nigdy jego ciało nie zostanie odnalezione. Ossowiecki bywał na salonach towarzyskich i w politycznych gabinetach. Nie brał od nikogo pieniędzy, ponieważ był zdania, że dar nie jest na sprzedaż. Zarabiał pracując jak zwykły człowiek. Z jego umiejętności jasnowidzenia korzystał Józef Piłsudski, baron Eugeniusz Rothschild, generał Alfredo Torreto - inspektor wojsk Królestwa Italii oraz artyści, arystokraci, politycy, muzycy. Został też doradcą na Zamku Królewskim w Warszawie. Prywatnie gubił się w codzienności i nigdy nie wygrywał w kartach. 

Mag to biografia krótka, ale interesująca. Nie jest to książka, która powstała na bazie poszukiwań badawczych. To raczej rodzaj kompilacji dostępnej wiedzy o jasnowidzu. Karolina Prewęcka prezentuje Ossowieckiego poprzez krótkie rozdziały, w których znajdziemy wspomnienia, fakty i anegdoty. Mankamentem, jak dla mnie, jest brak przypisów, a spis bibliograficzny składa się jedynie z wybranych pozycji.  Zaletą książki jest dodatek w postaci cytowanych w całości protokołów, sprawozdań, listów napisanych przez świadków, które dotyczą doświadczeń z udziałem Stefana Ossowskiego. Niewątpliwie postać ciekawa, toteż książkę czyta się szybko, ale i z zainteresowaniem.Karolina Prewęcka, Mag. Stefan Ossowiecki, wydawnictwo Fabuła Fraza, wydanie 2018, okładka miękka, stron 320.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.