3 listopada 2016

Sarah MacLean, Przyjaciel z dzieciństwa.Przyjaciel z dzieciństwa (A Rogue by Any Other Name) to pierwszy tom cyklu Zasady łajdaków (The Rules of Scoundrels) Sarah MacLean. 

Dziesięć lat temu Michael, markiz Bourne, przestał bywać w towarzystwie. Miał 21 lat, gdy przegrał w karty cały majątek Falcownell, poza ordynacją, z sąsiadem Langfordem, która pełniła niegdyś rolę opiekuna wobec niego i powiększył dziesięciokrotnie majątek. Widocznie nie chciał tak łatwo oddac młodzieńcowi władzy nad dziedzictwem.


Obecnie Bourne to cyniczny i bezwzględny współwłaściciel ekskluzywnego domu gry. Od dziesięciu lat nigdy już nie bawił się w hazard, ale uwielbiał obserwować tych, którzy w skutek swojej lekkomyślności tracili majątki na rzecz klubu. Jego jedynym celem była od lat zemsta na krzywdzicielu. Toteż gdy dowiaduje się, że Langford przegrał w karty Falcownell z kolejnym sąsiadem i że do posagu lady Penelopy Marbury zostały dołożone jego byłe włości, postanawia odzyskać ziemie, nawet za cenę ślubu. Tyle tylko, że Penelopa to przyjaciółka z dzieciństwa, jedna z pięciu sióstr Marbury. Obecnie ma dwadzieścia osiem lat i od lat odrzuca kolejne propozycje małżeńskie. Co prawda po zerwanych zaręczynach z księciem, który w ciągu tygodnia poślubił inną kobietę, kandydatów do jej ręki nie było znowu aż tak wielu. Penelopa zdawała sobie jednak sprawę, że chciałaby małżeństwa zawartego z miłości, przygody i porzucenia monotonnego życia.


Podczas nocnego spaceru niespodzianie zostaje porwana przez Michaela, który zaplanował zniszczyć jej reputację i doprowadzić do zawarcia małżeństwa. Penelopa przeanalizowawszy wszystkie za i przeciw, postanawia wyrazić zgodę na związek. Od tej pory monotonne życie Penelopy nabiera rumieńców. Pragnie dokładnie poznać ciemne strony związane z pracą męża. Michael jest jednak zupełnie inną osobą niż jej przyjaciel z dzieciństwa. Kobieta zdaje sobie sprawę z celu jaki sobie wyznaczył jej mąż. Walczy, próbuje odwieść go od działań i zemsty, ale czy to jej się uda?

Michael otrzymał trudną lekcję życia, ale jako bohater nie urzeka osobowością. Od lat ma tylko jeden cel w życiu. Nie chce też pozwolić sobie w stosunku do żony na bliskość emocjonalną. Jest upartym łajdakiem i w życiu unika się takich mężczyzn. Autorka pokazuje jego stopniową wewnętrzną przemianę. To mi się podobało, ale niektóre wątki zbyt banalne (np. zamiary ojca Penelopy), zbyt wydumane lub niepotrzebnie zbyt śmiałe (główny bohater myśli tylko o jednym). Pomysł na fabułę jest ciekawy, ale jego realizacja całościowo wypadła jednak kiepsko. Warto zaznaczyć, że Penelopa nie jest słabą mimozą, choć momentami zachowuje się jak niemądra gąska. Dobrym zabiegiem autorki jest wprowadzenie listów pisanych w okresie dzieciństwa i wczesnej młodości przez Penelopę i Michaela, które rozdzielają poszczególne rozdziały. Mankamentem jest też blurb na okładce książki, który wprowadza czytelnika w błąd (Penelopa nie została mu wcześniej przyrzeczona).

Przyjaciel z dzieciństwa Sarah MacLean to przeciętny romans historyczny, ale ciekawa jednak jestem kolejnych powieści wchodzących w skład cyklu i dotyczących poznanych w pierwszej części bohaterów.Sarah MacLean, Przyjaciel z dzieciństwa, wydawnictwo Amber, wydanie 2016, tytuł oryginalny: A Rogue By Any Other Name, przekład Anna Kowalska, cykl Rules of Scoundrels (Zasady łajdaków), tom 1, oprawa miękka, stron 416.

http://www.sarahmaclean.net/

Rules of Scoundrels
  1. A Rogue By Any Other Name (2012)
  2. One Good Earl Deserves a Lover (2013)
  3. No Good Duke Goes Unpunished (2013)
  4. Never Judge A Lady By Her Cover (2014)
polska wersja:
Cykl: Zasady łajdaków

  1. Przyjaciel z dzieciństwa
    Penelope Marbury + Michael, markiz Bourne
  2. Róże miłości
  3. Nauczka dla księcia
  4. Trzy twarze damy

1 komentarz:

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.