14 listopada 2016

Adrienne Basso, Smak skandalu.                Smak skandalu to pierwsza powieść autorki Adrienne Basso, jaką przeczytałam, a zarazem piąty tom cyklu Poślubić wicehrabiego. Toteż spotkani w tej części niektórzy bohaterowie, znani są ze wcześniejszych powieści. Chodzi tu miedzy innymi o brata bliźniaka Jasona, Jaspera Barringtona lorda Fairhursta.

              
      Smak skandalu dotyczy młodszego ( o całe siedem minut) z braci, Jasona, który podjął się zadania sprawdzenia nieprawidłowości finansowych w jednym z majątków rodzinnych. Przy okazji wykorzystuje fakt, że Jasper był w posiadłości parę lat temu i podaje się za swojego brata, prawowitego dziedzica. Nikt jednak w tychże okolicach hrabstwa York nie wiedział, że Jasper od jakiegoś czasu wiódł życie szczęśliwego męża. A zyskać za męża wicehrabiego, to było coś! Już pierwszego dnia pobytu w posiadłości Jason dostąpił zaszczytu wielu wizyt matron ze swoimi młodymi pociechami, będącymi na wydaniu. Pojawiła się tam również Dorothea z ciotką, ale zdała sobie sprawę, że nie podoła przebić się przez tłum i oczarować wicehrabiego. Ku przerażeniu najmłodszej z sióstr Emmy i najstarszej Gwendolyn, wymyśliła coś znacznie gorszego. Podstępem chciała zmusić hrabiego do małżeństwa. Przytomna Gwendolyn zapobiegła poniżeniu siostry, zwłaszcza, że jeszcze wieczorem z prasy wyczytała, że hrabia ma żonę. Nierozważny krok Dorothei mógłby doprowadzić do jeszcze jednego skandalu, a to przecież Gwendolyn Ellingham nie była przyjmowana w towarzystwie. Hrabia żąda oczywiście wyjaśnień, ale jednocześnie zaczyna być zafascynowany najstarsza z sióstr. Cóż z tego, jeśli przyjął rolę żonatego brata. 

               
          Zabawna, przyjemna i intrygująca komedia omyłek, której akcja rozgrywa się na prowincji, z dala od Londynu.  Jason, aby rozwiązać zagadkę znikających pieniędzy, a wkrótce jak się okazuje również cennych rzeczy z rezydencji, postanawia poznać bliżej mieszkańców okolicznych majątków. Postanawia, że pomoże mu Gwendolyn i na nic się zdadzą jej sprzeciwy, że od lat nie jest nigdzie zapraszana ani przyjmowana. Jason to bohater, którego można zaakceptować. Taki zawadiaka i inteligentny trzpiot. Z kolei postępowanie Gwendolyn wobec żonatego, (bo taka świadomość miała) mężczyzny nie za bardzo mi się podobało. Powód odrzucenia Gwendolyn przez społeczeństwo i przyczyna zawirowań finansowych posiadłości,  są jak najbardziej prawdopodobne. Nota bene siostry od lat wychowywane były przez wujostwo. Uroczy był również lokaj Jasona, Pierce, którego wypowiedzi były dowcipne ze szczyptą ironii.Adrienne Basso, Smak skandalu, wydawnictwo Amber, wydanie 2008, tytuł oryginalny: How to Enjoy a Scandal, tłumaczenie: Aleksandra Januszewska, cykl: Poślubić wicehrabiego, tom 5, okładka miękka, stron 272.

Cykl "Poślubić wicehrabiego"
  1. Poślubić wicehrabiego
  2. Zakład o miłość
  3. Uwieść aroganta
  4. Skazany na miłość
  5. Smak skandalu
    Gwendolyn Ellingham + Jason Barrington
  6. Uwieść grzesznicę
  7. Miłosny odwet
http://www.adriennebasso.net/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.