16 czerwca 2012

Anna Zielińska-Elliott, Haruki Murakami i jego Tokio. Przewodnik nie tylko literacki.

Przyznać się muszę, że do tej pory nie przeczytałam ani jednej książki autorstwa Haruki Murakamiego. Być może dlatego, że wszyscy tak bardzo jego prozą się zachwycają i to bezgranicznie z oddanym uwielbieniem. Trochę to odstrasza, nie prawdaż? Dobrą jednak zachętą do bliższego kontaktu z jego twórczością okazała się pozycja Anny Zielińskiej-Elliott, która jest tłumaczką książek Murakamiego na język polski i dogłębnie można napisać poznała jego pisarstwo. W ten sposób narodził się pomysł na to, aby ukazać Tokio widziane oczami Haruki Murakamiego w jego książkach i skonfrontować to z rzeczywistością. Jak się, bowiem dowiedziałam, akcja wszystkich niemal powieści tego Autora rozgrywa się właśnie w tym mieście. To również w nim Murakami spędził lata swojej młodości.

Książka Anny Zielińskiej-Elliott jest ilustrowanym przewodnikiem, można by nawet rzec, że mini albumem prowadzącym czytelnika po tokijskich zakątkach. Zdjęcia są kolorowe i co ważne wykonane przez samą tłumaczkę.  Dotyczą w głównej mierze miejsc, które odwiedzane były przez bohaterów powieści oraz tych, związanych z osobą Murakamiego. Poznawaniu takiemu towarzyszą obszerne cytaty z książek Murakamiego. Autorka dodaje również adresy z dokładnymi danymi muzeów, galerii, restauracji, klubów, kawiarń wraz z ich stronami internetowymi. Wraz a autorką wędrujemy po japońskich uliczkach, dzielnicach, barach, parkach, dworcach, sklepach, pasażach czy uniwersyteckim kampusie. Tam gdzie jest to potrzebne Autorka nawiązuje do historii. Pozycja zawiera, więc praktyczne informacje turystyczne. Książka staje się, tak jak to zapowiedziane zostało w podtytule, nie tylko przewodnikiem literackim, ale również pozycją, która będzie pomocna w zwiedzaniu Tokio. Autorka proponuje nam dziesięć tras pomocnych w dobrym poznaniu miasta, które wytyczone zostały głownie dzięki powieściom Murakamiego.

Lektura bardzo fascynująca, która przybliża polskiemu czytelnikowi odległe japońskie miasto. Na pewno spodoba się tym, którzy czytają prozę Haruki Murakamiego.Anna Zielińska-Elliott, Haruki Murakami i jego Tokio. Przewodnik nie tylko literacki, wydawnictwo Muza, maj 2012, okładka miękka ze skrzydełkami, stron 270.


Anna Zielińska-Elliott jest absolwentką warszawskiej japonistyki i tłumaczką współczesnej literatury japońskiej, z której zrobiła także doktorat. Mieszkała w Tokio przez pięć lat i często wraca do Japonii. To tam jako studentka odkryła utwory Murakamiego, gdy w 1987 roku ukazał się bestseller Norwegian Wood. Lubi podróże, książki i dobre jedzenie.

4 komentarze:

 1. Niedawno trafiłam na tą książkę w księgarnii i mam na nią dużą chęć. Murakami nie jest mi obcy, choć do tej pory czytałam tylko jego opowiadania. Ale bardziej chodzi mi o Tokio niż o związek z autorem ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja coraz bardziej jestem zainteresowana literaturą i w ogóle kulturą japońską, więc pewnie i na tą książkę się zdecyduję.

  OdpowiedzUsuń
 3. oj czytałam jego książkę o bieganiu wiec i ta napewno sobie sprezentuje:D zaglądam do ciebie choc czasem znaku nie zostawiam. mma ostatnio zero koncetracji do czytania ksiazek, ale jestes bliska mobilizacji mojego umysłu!!
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, u mnie po prostu brak czasu na "bieganie" po blogach:)

   Usuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.