22 lutego 2011

Wojciech Cesarz, Katarzyna Terechowicz, Pamiętnik grzecznego psa.

Wydawnictwo Literatura
il. Joanna Rusinek
seria "To Lubię"
premiera: luty 2011
sugerowany wiek: 8+

Dla małego szczeniaka – rasa alaskan malamut – życie nabiera tempa, gdy zostaje oddzielony od swojej psiej rodziny i wybrany przez Hankę i Henryka. Rodzice spełnili zarówno obietnicę wcześniej daną jak i marzenie swoich dzieci: Alka i Julii. Alek od razu nadal psu imię Winter. W chwili pojawienia się psa w domu, odmieniło się również życie całej rodziny. Winter, jako szczeniak dokonuje swawolnych wyczynów w małym mieszkaniu, gryzie markowe buty i kapcie, naskakuje na szykowne sukienki i garnitury gości, potrafi zbić pamiątkowe przedmioty. Rodzina dba jednak o szczeniaka. Biega z nim do weterynarza, na tresurę, uczestniczy w wystawach i psich zawodach zaprzęgów. Nie dość na tym, czasem pojawi się również kolejny zwierzęcy członek rodziny.

Całą historię poznajemy z perspektywy Wintera, który absolutnie nie sądzi, że jest grzecznym psem, jak go określa nowa rodzina. Wspaniałe ujęcie opowieści, mądry dowcip i wychowawczy przekaz, to atuty tej książki. Autorzy w znakomity sposób uczą dzieci, że pies to nie jest zabawka. Jak każdy zwierzak posiada serce, myśli i czuje. Jest tu mowa o odpowiedzialności za czworonożne zwierzę i o przyjaźni miedzy nim a człowiekiem.

Warto również zwrócić uwagę na ilustracje pojawiające się w książce. Lektura, którą czyta się z przyjemnością.Książka "Pamiętnik Grzecznego Psa" Katarzyny Terechowicz i Wojciecha Cesarza  (Wydawnictwo Literatura) zdobyła III nagrodę w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. Premiera w lutym 2011.


2 komentarze:

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.