24 lutego 2011

Olga Masiuk LENKA, FRYDERYK I PODRÓŻE.

ilustr. Agnieszka Żelewska
oprawa twarda
liczba stron: 80
Data premiery: 2011-03-03
ISBN 9788376721088
 rok wydania: 2010
wiek: od 8 lat


Lenka i Fryderyk to przyjaciele, takie bajkowe zwierzaki – mysiaki. Lenka uwielbiała podróżować pociągiem niezależnie czy jest to eksspres, pospieszny czy wlokący się leniwie pociąg osobowy. Lubiła również obmyślać plany swoich podroży, które następnie realizowała. Wiedziała, jakie rzeczy zabrać ze sobą, aby być na wszystko przygotowaną. Skrzętnie notowała wszystko, aby niczego nie zapomnieć. Czasami w głośnym myśleniu pomagał jej Fryderyk, który z kolei był wielkim miłośnikiem książek. Pochłaniał książki nad strumieniem lub w fotelu. Lenka i Fryderyk mieszkali W Dolinie. Tam mieli swoich przyjaciół jak bliźniaczki Euzebię piękną i Euzebię brzydką. 

Pewnego dnia miedzy Lenką i fryderykiem doszło do małego nieporozumienia. Skończyło się na tym, że Lenka napuszona wyruszyła w swoją podroż, a Fryderyk smutny przechadzał się w bibliotece. W dodatku Lenka zmieniła swoje plany podróży i wysiadła w Dziwacznej Dolinie. W końcu  również Fryderyk dochodzi do wniosku, że poza swoją wyobraźnią i Doliną warto poznać inne krainy. Ku wielkiemu zaniepokojeniu bliźniaczek Fryderyk postanowił wyjechać. Lenkę i Fryderyka czekają niezwykle przygody. Jakie wartości przyniosą podróże? O tym musicie się przekonać, sięgając po książkę.

Książka składa się z krótkich rozdziałów bardzo pomysłowo zatytułowanych. Przekaz jest prosty, zdania nie zawierają trudnych i niezrozumiałych dla dziecka słów. Opowieść natomiast sjest pełna ciepła i uroku.  to książka z ważnymi przesłaniami. Olga Masiuk stworzyła wspaniałą historię i nic w tym dziwnego, że została nagrodzona w II konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. Jak najbardziej powinna pisać kolejne książki dla dzieci.

II nagroda w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.