13 stycznia 2019

Niedziela z obrazem.

"La vitrine du magasin de Jouets" (ang. „Toy shop window”)
Timoléon Marie Lobrichon (1831-1914)
44.09 x 33.07 inch (112 x 84 cm)
olej na płótnie
signed lower right
 kolekcja prywatnaTimoléon Marie Lobrichon (1831-1914), francuski malarz rodzajowy i portretowy. Odbył formalne szkolenie artystyczne u François Edouard Picot w Paris Beaux-Arts Academy. W 1859 r. po raz pierwszy wystawiał na French Artists Salon, a w 1868 r. otrzymał medal pierwszej klasy. Lobrichon stał się jednym z najbardziej poszukiwanych i chwalonych malarzy za portrety dzieci. Z wielką wrażliwością był w stanie uchwycić charakter i osobowość każdego dziecka, które zwykle przedstawiał w danej sytuacji lub aktywności: granie w gry, naukę lub spacerowanie. W ten sposób malował pewną opowieść, wariację na temat dzieci, ukazując gamę emocji i nastrojów. W 1884 r. zilustrował bardzo popularną książkę "La Chanson de l'Enfant"  Jeana Aicarda. Popularny w Stanach Zjednoczonych, wystawiał w Niemczech i w Melbourne. W 1882 r. został odznaczony francuskim Légion d'Honneur. 


Inne obrazy:Źródła: 
http://www.galeriearyjan.com 
Wikipedia francuskojęzyczna 
http://www.deartibussequanis.fr/ 
obrazy

6 komentarzy:

 1. Od jakiegoś czasu zaczęłam interesować się sztuką i z wielką przyjemnością czytam Pani wpisy niedzielne. Dziękuję i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo za dobre słowo :) U mnie sztuki nigdy dość :)

   Usuń
 2. Dzieci to wdzięczny temat w sztuce....z przyjemnością obejrzałam obrazy, które pokazałaś...tym bardziej, że malarz nie znany mi był do tej pory.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taki był plan - szukać to, co mało znane lub nierozpowszechnione:)

   Usuń
 3. Widać, że malarz kochał dzieci. A malowanie dzieci to trudna sztuka...

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.