12 stycznia 2019

Agnieszka Lingas-Łoniewska, Daniel Koziarski, Klub Niewiernych.
Klub Niewiernych to powieść autorstwa duetu Agnieszki Lingas – Łoniewskiej i Daniela Koziarskiego. Tytuł nawiązuje do wyimaginowanego miejsca w internecie, gdzie można nawiązać kontakty, a w świecie rzeczywistym umówić się na niezobowiązujący seks. Pojawiają się tu ludzi będący w związkach, ale poszukujący nowych „wrażeń pojawia”, wyzwań i ekscytacji wychodzącej poza granice wyznaczone przez zasady moralności. Na czacie się też niebezpieczny On, który umawia się z kobietami zdradzającymi swoich mężczyzn. On ma jedyny cel: wymierzyć karę. 


Z tego samego wirtualnego miejsca korzysta również lekarz Piotr, który od pięciu lat jest w małżeństwie z Justyną. Piotr kocha Justynę, Justyna kocha jego, ale żyją obok siebie. Brak tu bliskich i przyjacielskich relacji. Piotr potrafi kłamać, oszukiwać i zdradzać. Konflikty powstają na bazie ich relacji z matką i siostrą Piotra. Teściowa Justyny mimo upływu lat nie potrafi pogodzić się z wyborem syna. Siostra Piotra- Beata, to bibliotekarka, kobieta po trzydziestce, na którą nadal wpływ ma zachowanie i słowa zaborczej, despotycznej matki. Jedyną opoką dla samotnej Justyny staje się kolega z pracy, z którym może porozmawiać o gnębiących ją sprawach. Nie wszystko jest takie jednak, jak się do końca wydaje. 
Klub Niewiernych nie jest powieścią optymistyczną, raczej „brudną”, nacechowaną wieloma złymi emocjami. Oczywiście mam świadomość, że są małżeństwa, związki, w których ludzie żyją obok siebie, na zasadzie układów, wygodnictwa, a zdrada jest dokonywana świadomie. Piotr kocha, a jednak nie potrafi zrezygnować z kolejnych kochanek. Szukanie nowej kobiety jest silniejsze od miłości i szacunku wobec żony. Nie potrafi też jednoznacznie wybrać między matką a Justyną, która ze względu na przeżycia z przeszłości szukała bezpieczeństwa i akceptacji. Ciekawy jest poprowadzony wątek Beaty, choć sprawa Mateusza niestety przypomina działanie Jego.


To powieść wielowątkową opartą głównie na negatywnych emocjach, brutalna, mocna. To jednocześnie rodzaj powieści, która stanowi podkreślenie podstawowych wartości skupiających się wokół pojęć rodziny, wierności, miłości, szacunku.Agnieszka Lingas-Łoniewska, Daniel Koziarski, Klub Niewiernych, wydawnictwo Novae Res, wydanie 2018, okładka miękka ze skrzydełkami, stron 528.

4 komentarze:

  1. Aż dziwię się sama sobie, że ta powieść mnie intryguje. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam tę książkę w domu i już niedługo rozpocznę jej lekturę ;)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.