2 stycznia 2018

Anne Perry, Świąteczna podróż.Świąteczną podróż Anne Perry to powieść krótka, ale wciągająca, w dodatku łącząca cechy charakterystyczne dla kryminału retro i surowej wiktoriańskiej Anglii. 

Na początku grudnia zaproszone towarzystwo przybywa do posiadłości Appelcross w hrabstwie Berkshire należącej do Omegusa Jonesa. Podczas jednej z wystawnych kolacji lady Isobel Alvie obraża piękną wdowę Gwendolen Kilmuir oskarżając ją o brak praworządności i skrupułów w postepowaniu. Zdarzenie być może nie nabrałoby wielkiego znaczenia, gdyby nie to, że następnego dnia ciało Gwendolen Kilmuir zostaje znalezione w jeziorze na terenie posiadłości. Zebrane towarzystwo uznaje, że Gwendolen prawdopodobnie popełniła samobójstwo pod wpływem słów wypowiedzianych przez Isobel poprzedniego wieczoru. Młoda kobieta pozostawiła jedynie list zaadresowany do matki. Omegus Jones chcąc zapowiedz plotkom i ewentualnemu skandalowi obmyśla pokutę dla winowajczyni. Lady Isobel, aby uniknąć towarzyskiego ostracyzmu, decyduje się odbyć wyznaczoną podróż do matki Gwendolen. W trudnej misji towarzyszyć jej będzie lady Vespasia Cumming-Gould, która nie akceptuje zachowania przyjaciółki, ale nie potrafi też zostawić jej opuszczonej w potrzebie. 


Świąteczna podróż dwóch kobiet w głąb Szkocji obfituje licznymi, rozsądnymi spostrzeżeniami i wewnętrznym rozwojem. Z czasem kobiety stają się zdeterminowane, aby wypełnić narzucony im obowiązek. Zaznaczone jest nawiązanie do średniowiecznych pielgrzymek mających charakter ekspiacyjny. Autorka dobrze scharakteryzowała cechy ówczesnego wiktoriańskiego, skostniałego i ograniczonego konwenansami towarzystwa. Z drugiej strony plastycznie opisała uroki grudniowej angielskiej i szkockiej zimy. 

Świąteczna podróż to dobrze napisana powieść z kryminalną zagadką w tle, która stanowi pierwszą część serii związanej z okresem Bożego Narodzenia autorstwa Anne Perry. Z tego, co się zorientowałam akcja tych powieści ma miejsce w Anglii i w epoce wiktoriańskiej, gdzieś w połowie XIX wieku. Szkoda tylko, że z 15 książek wchodzących w jej skład wydano jedynie jedną.Anne Perry, Świąteczna podróż, wydawnictwo Zysk i S-ka, wydanie 2009, tytuł oryg.: A Christmas Journey, seria: Christmas Stories, #1, w Polsce: seria Klub Srebrnego Klucza,  przekład: Jerzy Łoziński, okładka miękka, stron 108.
seria: Christmas Stories autorstwa Anne Perry:
 1. A Christams Journey – Polska – Świąteczna podróż (Zysk I S-ka, 2009)
 2. A Christmas Visitor
 3. A Christmas Guest
 4. A Christmas Secret
 5. A Christmas Beginning
 6. A Christmas Grace
 7. A Christmas Promise
 8. A Christmas Odyssey
 9. A Christmas Homecoming
 10. A Christmas Garland
 11. A Christmas Hope
 12. A New York Christmas
 13. A Christmas Escape
 14. A Christmas Message
 15. A Christmas Return

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.