16 sierpnia 2017

Beata Pawlikowska, Wszystko będzie najlepiej. / Sięgam po odwagę.
Sięgam po odwagę i Wszystko będzie najlepiej, to jedynie dwie książki z kilkunastu, które zostały wydane w cyklu Kurs pozytywnego myślenia i których pomysłodawczynią jest Beata Pawlikowska. Cały kurs składa się z dwunastu części, ale czytelnik bez problemu może zacząć od tej, którą sam sobie wybierze. Należy jednak przestrzegać rad autorki i codziennie rano otworzyć książkę, wpisać dzisiejszą datę i przeczytać jeden tekst. Tylko jeden tekst jednego dnia. Potem, według zaleceń autorki, zapytać swojego serca, co dla ciebie to znaczy i czy znalazło się w nim coś, co warto zapamiętać. Następnie warto zapisać wnioski swoimi słowami i korzystać z nich w ciągu dnia. 


Autorka dzieli się czytelnikami swoim doświadczeniem i w prostych słowach przypomina podstawowe kwestie związane z życiem. Beata Pawlikowska postanowiła pokazać, jak nauczyć się i jak korzystać z elementów pozytywnego myślenia. Zdaniem autorki niepotrzebnie w rzeczywistości gonimy codziennie za pieniędzmi i przyziemnymi wartościami. Nie potrafimy realizować własnych marzeń, spychając je na dalsze miejsca. Wytykamy błędy, źle oceniamy postępowanie innych, nie dostrzegamy nawet swoich dobrych cech czy talentu, nie potrafimy odnaleźć prawdziwych wartości i szczęścia.  


Autorka w Sięgam po odwagę porusza kwestię odwagi i wiary we własne możliwości. Jesteśmy zdolni do wielkich czynów i przekraczania barier, które zostały nam wytyczone przez życie codzienne. Brakuje nam siły, aby mierzyć się z przeciwnościami losu. Autorka zwraca uwagę na strach i pielęgnowanie w sobie złych emocji. Należy nie bać się panować nad strachem, aby nie pogłębiać w sobie niskiej samooceny i kompleksu niższości. Należy również walczyć z negatywnym myśleniem. Wszystko będzie najlepiej z kolei pomaga wzmocnić w sobie asertywność i wskazuje, że nie zawsze trzeba udowadniać swoje racje. Autorka podkreśla, że ważne jest postępowanie zgodnie z własnym sumieniem. Wielkie znaczenie w życiu człowieka ma dobry i spokojny sen oraz poczucie bezpieczeństwa. Liczy się też konsekwencja i wytrwałość w dążeniu do celu. Autorka nadal podkreśla, że należy realizować własne potrzeby i pragnienia oraz dążyć do otrzymania równowagi wewnętrznej. Należy szanować świat zwierząt i roślin. Pokazuje, że warto dostrzegać i doceniać drobiazgi: poranek, uśmiech i życzliwość, piękno kwiatów. Beata Pawlikowska jest zdania, że trzeba być za nie wdzięcznym. Zauważać  je i cenić jako wartość samą w sobie.

Podejrzewam, że wszystkie książki z cyklu Kurs pozytywnego myślenia napisane zostały w podobnym stylu. Mówiąc szczerze, książki odbieram raczej jako budowanie osobistego „ja” Beaty Pawlikowskiej. To, co dla autorki jest dobre, nie oznacza jednak, że będzie dobre dla tych, którzy zmagają się ze stanami depresyjnymi. Twierdziłabym również, że to raczej książki przeznaczone dla ludzi samotnych. Wiele rad i spostrzeżeń jest nieadekwatnych dla tych, którzy mają rodziny. Z wieloma poglądami autorki i jej stosunkiem do życia, mogę ze swojej perspektywy napisać, że po prostu się nie zgadzam. Beata Pawlikowska, Wszystko będzie najlepiej, wydawnictwo Edipresse Książki, wydanie 2017, okładka twarda, stron 216.

Beata Pawlikowska, Sięgam po odwagę, wydawnictwo Edipresse Książki, wydanie 2017, okładka twarda, stron 232.

 

4 komentarze:

 1. Ja osobiście z powyższą krytyką całkowicie się zgadzam, ale i nie zgadzam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A to nie krytyka, tylko moja czysto sugestywna opinia - z mojej perspektywy. Krytykiem literackim nie jestem :)

   Usuń
 2. Pani Beato, dopiero zauważyłem pani nietypową odpowiedź.
  Nie czas tu, ni miejsce na fałszywą skromność.
  Gratuluję i serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jaka fałszywa, piszę jak jest :)
   dziękuję za dobre słowo

   Usuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.