9 listopada 2014

Wiliam Szekspir, Cytaty najpiękniejsze.

Nakładem wydawnictwa mg ukazał się zbiór najpiękniejszych cytatów wybranych przez Dorotę Malinowską – Grupińską z utworów Williama Szekspira tłumaczonych przez Leona Ulricha i Jana Paszkowskiego. Cytaty pochodzą z dzieł: Burza, Hamlet, Jak Wam się podoba, Juliusz Cesar, Król Ryszard II, Król Lear, Makbet, Poskromienie złośnicy, Otello, Romeo i Julia, Sen nocy letniej, Wiele hałasu o nic, Wesołe kumoszki z Windsoru. Niedziela jest takim dniem, gdy tego rodzaju książki zyskują szczególny wymiar. Po za tym dzięki tej książce zatęskniłam do czytanych w moim przypadku już lata świetlne temu dzieła Szekspira. Zdałam sobie sprawę, że warto powrócić do klasyki, którą się kocha. Cytaty zostały pogrupowane według przyjętego podziału: maksymy, dobro i zło, kara, kobieta, los, mądrość, miłość, pieniądze, prawda, przestrogi, przyroda, radość i smutek, sprawiedliwość, śmierć, świat, teatr i muzyka, władza, wojna, zdrada, życie. Każdy tu powinien znaleźć coś dla siebie. 


               
 Jest to wydanie ze smakiem ilustrowane. Znaleźć w niej można miedzioryty pochodzące z pozycji autorstwa Samuela Pufendorfa (1632 – 1694) zatytułowanej O czynach Karola Gustawa, króla Szwecji objaśnień ksiąg siedem, ozdobionych najwytworniejszymi miedziorytami, z potrójnym indeksem oraz ryciny Daniela Chodowieckiego (1726 – 1801) pochodzące z Muzeum Narodowego w Warszawie.

                Książka jest starannie wydana i na pewno należałoby ją brać pod uwagę w kwestii doboru prezentów z myślą o zbliżającym się okresie świątecznym.
 


Wiliam Szekspir, Cytaty najpiękniejsze, wydawnictwo MG, wydanie ilustrowane 2014, wybór Dorota Malinowska - Grupińska, oprawa twarda, stron 224.

11 komentarzy:

 1. Już nie mogę się doczekać aż ta książka do mnie przyjedzie ;) Czekam na nią z niecierpliwością.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wiedziałam, że jest taka książka, a bardzo mnie zainteresowała! Kiedyś uwielbiałam czytać Szekspira, ale to było dobrych kilka lat temu, więc może warto byłoby go sobie odświeżyć w ten sposób. Szkoda, że nie wszystkie ilustracje pochodzą z jego czasów - XVIII-wieczne ryciny u Szekspira niekoniecznie do mnie przemawiają, ale może w samej książce to inaczej się prezentuje :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tu raczej chodziło o związek moralizatorski bardziej niż o pochodzenie czasowe tych rycin. Książka jest nowością na rynku wydawniczym.

   Usuń
 3. Jeśli miałabym nabyć tę książkę, to dla rycin właśnie. Całego Szekspira mam, cytaty mogę wyszukać sobie sama. Widziałam już tę książkę prezentowaną na jednym z blogów, ale nie było zdjęć rycin, a są piękne.
  Z pewnością na prezent jest idealna!

  OdpowiedzUsuń
 4. O, coś dla mnie. Dziękuję za polecenie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Gromadzę cytaty w osobnym zeszycie, więc taki zbiór myśli Szekspira jest dla mnie must have'em totalnym :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tym prowadzeniem zeszytów z cytatami też tak miałam, ale to było w dobie bez komputera :)

   Usuń
 6. Piękne wydanie, chciałabym mieć je na swojej półce.

  OdpowiedzUsuń
 7. O ile uwielbiam Shakespeara, o tyle nie jestem miłośniczką cytatów... I choć pozycja kusi ilustracjami, to jednak za nią podziękuję...

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.