16 maja 2011

Eugeniusz Duraczyński, Sprawy polskie minionego wieku, Szkice.

Wydawnictwo Universitas
Rok wydania: 2011
ISBN: 97883-242-1318-4
Liczba stron: 526
Format: A5
Okładka: miękka ze skrzydełkami


Na książkę złożył się wybór rozpraw i esejów Eugeniusza Duraczyńskiego, które poświęcone zostały dziejom Polski w XX wieku. Czytelnik odnajdzie tu szkice obejmujące swym zakresem tematy obejmujące odzyskanie niepodległości, pierwszą wojnę światową, II wojnę światową, aż po problemy lat 1980 - 1981. Poruszają one wiec problemy zniewolenia, niezawisłości, całkowitej zależności od innego państwa i ograniczonej suwerenności.  
Autor szkiców dokonuje własnego podziału dwudziestowiecznych dziejów Polski poprzez następujące fazy: 1901 - 1918, kiedy nie ma państwa polskiego; 1918 - 1923, kiedy dokonuje się proces formowania się granic nowej państwowości; 1923 – 1939, kiedy mamy wzmożenie się konfliktów wewnętrznych; 1939 – 1944, kiedy Polska jest okupowana; lato 1944 –lato 1945, kiedy zaistniała pełna niezależność Polski od ZSRR; lato 1945 – 1947, kiedy zależność od Moskwy ulega rozluźnieniu, a potem zahamowaniu, po którym nadchodzi regres; 1948 – 1955, kiedy Polska znajduje się pod protektoratem Moskwy; 1956 – 1970, kiedy nadal istnieje ograniczona suwerenność w węższym lub szerszym zakresie; 1971 – 1980, otwarcie Polski na zachód przez Edwarda Gierka i pogodzenie się władzy z działalnością opozycji; 1980 – 1989, kiedy następuje klęska „realnego socjalizmu”, a triumf myśli niepodległościowej i wolnościowej. Oprócz tego Autor porusza kwestie Polski w systemach wersalskim i jałtańsko – poczdamskim; pakcie Ribbentrop – Mołotow; kwestii granic Polski w polityce państw koalicji antyhitlerowskiej; główne aspekty II Wojny światowej dotyczące Polski. Osobny rozdział poświecony jest Władysławowi Sikorskiemu, polityce przez niego prowadzonej, okolicznościom podpisania układu Sikorski – Majski czy tragicznego wypadku. Autor dokonuje również swoistego porównania dążeń i osiągnięć Sikorskiego z Edvardem Benešem. Odnajdziemy tu również szkic poświecony Stanisławowi Mikołajczykowi czy budzącemu się socjalizmowi. Mowa jest także o Powstaniu Warszawskim oraz opiniach radzieckich i rosyjskich. Historyk zwraca również uwagę na miejsce Polski w polityce ZSRR. Książka kończy się szkicami poświęconymi powstaniu „Solidarności”.
Szkice historyczne są napisane w interesujący sposób. Edward Duraczyński dokonuje swoistej analizy roli, jaką odegrała Polska w polityce państw koalicji antyhitlerowskiej. Każdy z nich zaopatrzony jest w przypisy, a sam Autor niejednokrotnie w treści przywołuje prace innych historyków. Wielką rolę odgrywają tu cytaty. Jedynym mankamentem książki jest drobny druk. Nie jest to pozycja łatwa w odbiorze i na pewno laik w zakresie historii mógłby mieć problemy z przyswojeniem sobie wiadomości. Mnie również czytało się ów tekst nie w całkiem lekki sposób. Ciekawość może wzbudzić jednak w tych, którzy interesują się wymienionymi problemami z dziejów Polski.

2 komentarze:

  1. Drobny druk to duża wada, bo wzrok się męczy. Pozycja na pewno warta uwagi, ale w chwili obecnej jakoś nie potrafię sie przekonać do książek stricte historycznych, czytam same powieści. Mimo tego uważam, że warto mieć w domu i sięgnąć czasem nawet wyrywkowo do takich książek, bo w końcu powinnismy znać własną historię jako Polacy

    OdpowiedzUsuń
  2. Oczywiście to prawda:) Warto mieć i zaglądać, ale i czytać:)
    pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.