wydanie pierwsze, 2010
oprawa twarda
stron 180
ISBN: 978-83-01-16490-4
Książka Mai i Jana Łozińskich to istna gratka dla tych, którzy uwielbiają czytać, a przede wszystkim podpatrywać życie codzienne w minionych czasach. To podróż po kurortach Drugiej Rzeczypospolitej. Tekstu tu mało, ale jakże ciekawego. Ponad to jak to w przypadku albumu zwykle bywa zdjęcia przeważają. Znaleźć tu, bowiem można zdjęcia wydobyte przez autorów z czeluści Narodowego Archiwum Cyfrowego, z archiwum samych autorów, reprodukcje czy plakaty reklamowe.
Samochody osobowe w Zakopanem zimą na drodze do Kuźnic. Widoczni narciarze niosący sprzęt sportowy oraz samochody stojące w korku, 1938. źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe. |
„Narty - Dancing – Brydż” to tytuł, który nawiązuje do określenia specjalnych pociągów narciarskich wprowadzonych na początku lat 30. przez Polskie Koleje Państwowe wraz z krakowskim Towarzystwem Krzewienia Narciarstwa. Oficjalna nazwa brzmiała – pociągi rajdowe. Weszły one na stałe do zimowego rozkładu jazdy międzywojennej kolei. Czytelnik ma możliwość poznać ich wyposażenie i wystrój wnętrz. Uroczy wydaje się wagon kinowy, pomysłowe natomiast miejsce na narty w korytarzu. Pociąg zatrzymywał się w Jaremczu, Sławku, Siankach, Krynicy, Zakopanem, Rabce, Zwardoniu, Wiśle. Szczególnie ważną rolę ośrodka turystycznego w latach 30. XX wieku miało Zakopane. Po uruchomieniu w roku 1899 linii kolejowej z Krakowa do Zakopanego, te ostatnie zaczęło się szybciej rozwijać. Powstawały nowe pensjonaty, sanatoria, wille. Zakopane było po prostu modne. Na zdjęciach można zobaczyć bawiących z wizytą w górskiej wiosce między innymi Kazimierza Wierzyńskiego, prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, Witkacego, Leona Chwistka, Karola Szymanowskiego, Jana Kiepurę. Oprócz Zakopanego odwiedzano wówczas beskidzkie zdrojowisko – Krynicę, gdzie bywalcami byli premier Władysław Grabski, Jan Kiepura, Aleksandra Piłsudski z córkami. Odpoczywano również w Jaremczach, Mikulczynie i Worochocie w dolinie dolnego Prutu przy linii kolejowej ze Lwowa i Stanisławowa. Dużą renomą od drugiej połowy lat dwudziestych cieszyło się miasteczko leżące wśród podolskich stepów – Zaleszczyki oraz uzdrowisko nad Niemnem – Druskienniki, gdzie bywał Józef Piłsudski. Do Kosowa pod granicę rumuńską, wybierano się, aby leczyć otyłość. Najchętniej odwiedzanym kurortem w Drugiej Rzeczypospolitej obok Krynicy był Truskawiec, gdzie leczyli się miedzy innymi Słonimski, Tuwim, Wierzyński, a bywali Kornel Makuszyński, Witkacy, Emil Zegadłowicz. Kazimierz nad Wisłą z kolei wypromowali malarze. Latem pokazywano się głównie na plaży w Orłowie i Gdyni. Modne były również wille letniskowe na Kamiennej Górze i odpoczynek w Juracie. Zażywano kąpieli w morzu, spacerów po plaży, dancingów organizowanych wciągu dnia na molo, urządzano zawody pływackie.
Prezydent RP Ignacy Mościcki z żoną Marią na spacerze w Dolinie Chochołowskiej. Widoczni m.in. adiutant prezydenta RP kapitan Józef Sławomir Hartman, szef Kancelarii Cywilnej Prezydenta RP Stanisław Świeżawski, wnuk prezydenta RP Ignacego Mościckiego Józef Zwisłocki. źródło Narodowe Archiwum Cyfrowe |
Autorzy przekazują nam, że wakacje nad morzem kosztowały mniej niż pobyt w górskich uzdrowiskach. Poznać można ceny całego utrzymania wraz z pokojem. Podziwiamy wnętrza restauracji, hoteli czy kawiarnie i dancingi pod gołym niebem. Dzięki fotografiom mamy możliwość poznać ówczesną modę w ubiorach czy kostiumach kąpielowych. Autorzy zwracają również uwagę na architekturę, wielokrotnie wymieniając ówczesnych architektów odpowiedzialnych za budowę danego obiektu. Oko czytelnika cieszą również plakaty i foldery reklamowe znanych uzdrowisk.
Prezydent RP Ignacy Mościcki z żoną Marią (druga z lewej), córką Heleną Bobkowską (druga z prawej) i kpt. żand. Janem Huberem na plaży. Jurata. 1937. Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe |
W książce odnajdziemy również bibliografię oraz wykaz pochodzenia źródeł ikonograficznych. Na uwagę zasługuje oprawa graficzna książki. Ilustracje – podpisane z datami rocznymi i nazwiskami osób występującymi w roli głównej - zajmują często całe strony, a papier jak na album przystało jest kredowy. Tekst zajmuje mało miejsca, ale znajdziemy w nim wiele ciekawostek i cytatów ze źródeł. Po za tym niektóre partie tekstu zostały wytłuszczone tłustym drukiem lub zaznaczone innym kolorem.
Śpiewak Jan Kiepura i jego żona śpiewaczka i aktorka Marta Eggerth na nartach. Krynica, 1937. źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe |
Album jak najbardziej zasługuje na uwagę. To obraz epoki już minionej, Polski okresu dwudziestolecia międzywojennego, ale uwiecznionej na fotografiach, plakatach i reprodukcjach, które teraz z dbałością przechowywane są w Narodowym Archiwum Cyfrowym. Polecam z całego serca.
p.s. Powyższe zdjęcia znajdują się również w książce.
Kocham 20-lecie międzywojenne, uwielbiam takie książki, a tę muszę koniecznie nie tylko przeczytać, ale przede wszystkim muszę ją mieć. Pozdrawiam świątecznie:-)
OdpowiedzUsuńTrafiłam na Pani bloga dzięki Karuzeli Kobiecego Życia. Jest u mnie na liście blogów, które czytam. Podoba mi się tutaj pisanie nie tylko o powieściach, ale także o książce popularnonaukowej. No i ten szablon...Poezja!:)
OdpowiedzUsuńKatja ksiązka cieszy oko i raduje duszę:) Polecam gorąco:)
OdpowiedzUsuńVisell dziękuję Ci bardzo za miłe słowa:) Za szblon odpowiada zdolna Caitri (http://i-love-impala67.blogspot.com/).
pozdrawiam serdecznie
No nie... kolejna książka , którą doprawdy m u s z ę mieć i dopisuje do listy.
OdpowiedzUsuńKocham czasy międzywojenne i dlatego wiem , że ta książka bardzo mi się spodoba, szczególnie po tak pozytywnej recenzji :)
Chyba muszę przestać czytać Twojego bloga , bo z torbami pójdę! :-)
Pozdrawiam
Elina
Elina dziękuję:) Ale czytaj, czytaj bloga:)Książka wzbudziła rzeczywiście mój zachwyt:)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam serdecznie
Bardzo ciekawa recenzja ;)
OdpowiedzUsuńDziękuję:)
OdpowiedzUsuńNaprawdę świetnie napisane. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawie to zostało opisane. Będę tu zaglądać.
OdpowiedzUsuń