21 października 2010

Justyna Nowak, Opowieść emigracyjna.

wydanie 2010 r.
ISBN: 978-83-7722-058-0
Format: 12.0x19.5cm
Ilość stron: 234
Oprawa: Miękka
Wydanie: 1

„Opowieść emigracyjna” to historia trzydziestodwuletniej singielki Klary Miodowskiej, która po utracie pracy i braku perspektyw na znalezienie drugiej, postanawia w poszukiwaniu źródła finansów wyjechać do Anglii. W podjęciu decyzji pomaga jej rezolutna siostra Kinga. Na początku Klara znajduje schronienie u swojej ciotki, ale wkrótce okazuje się, że Klara nie zagrzeje tam miejsca. Podstarzała ciocia woli prawdę ukazaną jej przez znacznie młodszego kochanka, który zbyt otwarcie i prostacko adorował Klarę. Dziewczyna z szybkością światła zbiera swoje manatki i zostaje postawiona przed nie lada problemami. Podstawowe pytania to gdzie zamieszkać, jak znaleźć pracę, w jaki sposób nauczyć się szybko języka. W sukurs przychodzi jej właściciel polskiego sklepu przemiły pan Roman. Klara wynajmie pokój, znajdzie pracę, a przy kościele prowadzonym przez polskiego duchownego będzie darmowo uczyć się angielskiego. W dodatku tam znajdzie swoją wyśnioną miłość - Tomka.

Autorka próbuje ukazać życie Polaków, jaki wiodą na emigracji. Młodzi ludzie harują po dwanaście godzin na dobę, kupują najtańszą żywność i starają się jak najwięcej oszczędzić. Rodacy szukają pocieszenia we wspólnych spotkaniach po Mszy organizowanych przy polskim kościele. Klara staje się nie tylko obserwatorką, ale i uczestnikiem tych zdarzeń. Sama przechodzi liczne rozczarowania, wylewa potoki łez i zastanawia się, czy droga, jaką obrała jest słuszna.

Powieść napisana językiem niepozbawionym dobrego dowcipu i ciętych ripost. Opowiada  o trudnościach napotkanych w odmiennie kulturowo środowisku, barierze językowej, tęsknocie za ojczyzną, mieszkaniu w spartańskich warunkach. Myli się jednak ten, kto myśli, że znajdzie tu obraz samego Londynu. Akcja powieści zawężona jest jedynie do kilku miejsc. Autorka skupia się jedynie na poznaniu życia emigrantów i osoby samej Klary. Książka opowiada, więc o sprawach poważnych, o tych wyborach, przed którymi stają niejednokrotnie ludzie poszukujący pracę w Polsce.

7 komentarzy:

 1. Wygląda interesująco, ale póki co chyba sobie odpuszczę ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Historie emigrantów zawsze wydawały mi się nieco naciągane, bo osobiście nie widzę tragedii w podjętej decyzji o przeprowadzce i zmianie swego życia.

  Niedawno przeczytałam "Dom tysiąca nocy" i nieco mną wstrząsnął, dał do myślenia, chociaż problem emigracji został w tej powieści odsunięty na plan dalszy.

  Więc całkiem możliwe, że po "Opowieść emigracyjną" także sięgnę.

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja "Domu Tysiąca Nocy" jeszcze nie miałam okazji przeczytać. Może kiedyś to nastapi:)
  pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 4. Rózne są losy naszych współrodaków na emigracji. Widziałam przypadki załamań ale też wydobycia z siebie pokładów energii by polepszyć swoja sytuację. Mój znajomy zaczynał od sprzątacza w szpitalu, obecnie ma swoja firmę i malutki domek pod Dublinem ... na pewno jest szczęśliwy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja jedynie znam zycie na emigracji z opowiadań. Wiem, że na początku nie jest łatwo i tak różowo.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Pięknie dziękuję za miłą recenzję:)!
  Serdecznie pozdrawiam,
  Justyna Nowak

  OdpowiedzUsuń
 7. Jest mi niezmiernie miło :))
  Dziękuję za odwiedziny:)

  pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.