11 października 2010

Saverio Gaeta, Andrea Tornielli, Ojciec Pio. Święty czy oszust? Prawda o zakonniku ze stygmatami.


Edycja św. Pawła
rok: 2010
ISBN 978-83-7424-469-5
Format książki: 14,5 x 20,5 cm
stron 272

Wydaje się niemal nieprawdopodobne, że stygmaty świętego Ojca Pio niegdyś były wielokrotnie podważane. A jednak. Nawet na łamach Corriere Della Sera pojawiły się dwa artykuły zatytułowane „Ojciec Pio, kryminalna historia stygmatów” i „Ojciec Pio, wielkie oszustwo”. Stały się one przyczyną licznych debat wokół stygmatów Ojca Pio. Motywem powstania książki stało się oddanie sprawiedliwości faktom, zamiar obalenia tez, które autorzy uznali za zwyczajne błędy interpretacyjne oraz wyjaśnienie pomówień i mylnych oskarżeń wysuwanych pod adresem Ojca Pio. Miała ona również za zadanie przeciwstawienie się informacjom, które ukazały się drukiem w książce Sio Luzzatto.

W książce pisanej przez dziennikarzy zajmujących się historią odnajdziemy szeroko cytowane zeznania świadków i relacje lekarzy, którzy badali rany. Autorzy korzystają także z niepublikowanych dotąd dokumentów przechowywanych w Archiwum Kongregacji Nauki Wiary oraz Kongregacji do spraw Świętych. Wracają do licznych pomówień, wystosowaniu przez kanoników i arcybiskupa Jego Ekscelencję Pasquale Gagliardiego oskarżenia jakoby Ojciec Pio wywoływał stygmaty kwasem azotowym. Twierdzili, że zapach, który unosił się wokół osoby Ojca Pio, nie ma źródeł nadprzyrodzonych, ale pochodzi z buteleczek z zapachami, które ten sprytny zakonnik trzyma ukryte pod łóżkiem. Zapewniali, że cuda i uzdrowienia, są owocem chorej wyobraźni lub też sprytnie zaaranżowanymi sztuczkami. Autorzy przedstawiają nam także innych oszczerców wśród duchowieństwa. Dowiadujemy się o przesłuchaniach Ojca Pio, działalności w tej sprawie Świętego Oficjum, hipotezy lekarzy wysnuwanych, co do prawdziwości stygmatów.

Książka warta przeczytania. Dochodzenia, przesłuchania, świadectwa, różnorakie oskarżenia to wszystko składa się na życie świętego Ojca Pio po tym jak pojawiły się stygmaty. Dwaj włoscy dziennikarze: Saverio Gaeta i Andrea Tornielli prowadzą śledztwo, aby ukazać prawdziwy obraz kapucyna i oczyścić go z fałszywych podejrzeń. Jest to książka o wielkim mistyku XX wieku.

2 komentarze:

  1. Jestem zafascynowana osoba Ojca Pio...Kilka lat temu bylam w San Jowani Rotondo ...Te tlumy pielgrzymow ,masa ludzi szukajacych pocieszenia ,pomocy i ja wsrod nich ...tez z problemami ....Krotko przed zamknieciem kaplicy sluzby porzadkowe otworzyly krate za ktora stala trumna z cialem Ojca Pio,w celu posprzatania karteczek z prozbami ,pieniedzy i kwiatow i innych rzeczy ktore wierni wrzucali tam przechodzac i oddajac Mu czesc...I wtedy udalo nam sie tam wejsc na chwilke i polozyc rece na trumnie ...Chwile pozniej strasznie sie splakalam ,powierzajac Ojcu Pio swoje troski i moj problem ....Dzisiaj wiem ,ze zostalam wyslochana ..i...jestem wdzieczna...Goraco polecam Film fabularny ,oparty na faktach ,a ksiazke chetnie kupie ..Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Magdaleno dziękuję za wzruszający wpis:)
    pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.