27 kwietnia 2018

Julia Quinn, Małżeństwo doskonałe.


Małżeństwo doskonałe to kolejna powieść Julii Quinn, która zdobyła moje serce. Książka niegdyś była w Polsce wydana pod tytułem Jak poślubić markiza (oryg.: How to Marry a Marquis) w serii Romanse sprzed lat (tom 8) i stanowi drugą część w cyklu Agents of the Crown (Agenci Korony).

Dwudziestotrzyletnia Elizabeth Hotchkiss od pięciu lat jest damą do towarzystwa lady Agathy Danbury. Od tychże samym pięciu lat opiekuje się młodszym rodzeństwem: Susan, Jane i Lucasem, który nota bene jest baronetem. Niestety Elizabeth nie stać na to, aby posłać Lucasa do Eton, a  pieniądze z oszczędności rodzicielskiej powoli się kończą. Postanawia więc znaleźć bogatego męża. Gdy w bibliotece rezydencji odnajduje książkę Jak poślubić markiza, zabiera ją do domu. Za namową czternastoletniej Susan planuje wykorzystać polecane przez autorkę sposoby na zdobycie mężczyzny na osobie nowego zarządcy dóbr lady Danbury. W rezydencji pojawia się bowiem James, były pracownik brytyjskiego wywiadu, który na życzenie ciotki ma rozwiązać kwestię jej szantażowania przez nieznanego osobnika. Wciela się więc w rolę zarządcy ciotki i ukrywa swoja tożsamość. Poznaje Elizabeth, a gdy odkrywa plany młodej kobiety, postanawia udzielić jej lekcji nie tylko filtru, ale i samoobrony. Wiadomo, że tam, gdzie tajemnice, tam szybko dochodzi do nieporozumień.


Akcja powieści rozgrywa się zaledwie w dwóch miejscach: posiadłości lady Danbury i domu Elizabeth i jej rodzeństwa. Nie ma tu pośpiechu i ograniczona jest liczba bohaterów. Powieść ma też prostą i oczywiście przewidywalną fabułę w typie HEA. Jest jednak bardzo urokliwa. Źródłem wszystkich kłopotów Elizabeth jest przewodnik napisany przez damę, który ma pomóc każdej ewentualnej kobiecie – czytelniczce, znaleźć męża wywodzącego się z arystokracji. James i Elizabeth wywodzili się z rodzin szlacheckich i obydwoje stracili rodziców w tragiczny sposób. Różnica polegała na tym, że James odziedziczył tytuł markiza Riverdale i majątek, natomiast Elizabeth została z trójką rodzeństwa i bez pieniędzy. Ich konwersacyjne potyczki bawią czytelnika i rozgrzewają serce. Elizabeth jest niewinna, niezdarna i naiwna. Z kolei James jest pewny siebie, uparty i w razie niebezpieczeństwa z anioła zmienia się w diabła.

Autorka przede wszystkim postawiła w powieści na budowanie zaufania między dwojgiem ludzi, możliwości przebaczenia, przyjmowania tej drugiej osoby, takiej jakiej jest. To ciepły romans historyczny w starym wydaniu, który podbija serce. W przypadku książek Julii Quinn nie jestem zupełnie subiektywna, bo przepadam za nimi.Julia Quinn, Małżeństwo doskonałe, wydawnictwo Amber, wydanie 2018, tytuł oryg.: How to Marry a Marquis, tłumaczenie: Magdalena Jędrzejak,  cykl: Agents of the Crown #2, okładka miękka, stron 336.

Cykl: Agents of the Crown (Agenci Korony)
1. To Catch an Heriess
2. How to Marry a Marquis


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.