15 listopada 2017

Michael Bird, Gwiaździsta noc Vincenta i inne opowieści. Historia sztuki dla dzieci.
Gwiaździsta noc Vincenta i inne opowieści autorstwa Michaela Birda z ilustracjami Kate Evans, to popularyzatorska książka, która powstała z myślą o dzieciach. Historie dotyczą powstania znanych dzieł sztuki na przestrzeni wieków oraz ludzi, którzy je stworzyli. Autor dokonał własnego wyboru wśród zabytków sztuki. 


Na książkę złożyło się 68 historii opartych na faktach ułożonych chronologicznie, które przenoszą młodego czytelnika w przeszłość. W opowieści wprowadzone zostały podstawowe dane o epoce, wpływ postępu technologicznego i rewolucji przemysłowej, wprowadzenie perspektywy czy aparatu fotograficznego. Dzieci poznają naskalne obrazy, greckie i rzymskie wytwory, bizantyjskie mozaiki, mistrzów witraży, średniowiecznych malarzy, iluminatorów i miniaturzystów, renesansową rzeźbię i architekturę i malarstwo na przestrzeni wieków. To omówienie wytworów sztuki powstałych na tzw. Zachodzie. Wśród nich znalazły się opowieści związane z takimi artystami jak: Michał Anioł, Rembrandt, Johannes Vermeer, Francisco Goya, Gustave Courbet, Claude Monet, Marcel Duchamp, Marc Chagall, Frida Kahlo, Henri Matisse. Dzieci dowiedzą się jak żyli i w jaki sposób pracowali poszczególni artyści oraz w jakim stopniu presja społeczna i polityczna tamtych czasów wpływała na ich pracę. 


Opowieści są fabularyzowane, ale daty, miejsca i dzieła są prawdziwe. Nie są to jednak historie zawierające jedynie suche i przytłaczające fakty. Interpretacje artystyczne i komentarze wpływają na ekscytującą, nadrzędną narrację, która obejmuje dziesiątki tysięcy lat. Można jednak dopatrywać się braku wielu innych znanych artystów oraz tego, że autor nie potrafił zaznaczyć, wszechstronności danego artysty. Rozumiem, że autor chciał skupić się na danym dziele sztuki. Czasami jednak wystarczy jedno dodatkowe zdanie. Michał Anioł nie zasłynął bowiem tylko z posągu Dawida. Pamiętać jednak trzeba, że jest to książka pisana z myślą o dzieciach. 


To książka, która może zainteresować i zainspirować młodych czytelników do głębszego obcowania z dziedzinami wiążącymi się z historią sztuki. Każda opowieść ożywiona została przez zawarte w niej ciekawostki, motywacje i artystyczne ideały. Na końcu książki dodano między innymi mapę świata, słowniczek, chronologię najważniejszych wydarzeń w historii sztuki, spis dzieł sztuki.  Mimo, że jak wskazuje podtytuł, jest to historia sztuki dla dzieci, to jednak przewiduję, że spodoba się również rodzicom. To ciekawe źródło informacji dla całej rodziny i interesujący sposób patrzenia na sztukę.


Michael Bird, Gwiaździsta noc Vincenta i inne opowieści. Historia sztuki dla dzieci, wydawnictwo Nasza Księgarnia, wydanie 2017, tytuł oryginalny: Vincent’s Starry Night and Other Stories: a Children’s History of Art, tłumaczenie: Joanna Wajs, okładka twarda, stron 336.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.