20 listopada 2017

Emilia Dziubak, Opowiem Ci mamo. Co robią dinozaury.
Emila Dziubak ponownie zaskakuje przenikliwością, wiedzą i twórczą kreatywnością. Nieszablonowa baza ilustracyjna bowiem zachwyca. Co robią dinozaury  to kolejna kartonowa książka wydana w cyklu Opowiedz mi mamo z inicjatywy naszej Księgarni. To lektura przy której bardzo dobrze bawią się zarówno dzieci jak i dorośli. Bynajmniej moja wiedza dotycząca świata dinozaurów była minimalna.


Nasi przewodnicy: jaskiniowiec Kudłacz i karaluch odnajdują jajo, które pod wpływem wysokiej temperatury zyskało szczególne właściwości. Bohaterowie wyruszają w podróż w czasie. Na kolejnych kartonowych rozkładówkach można poznać liczne gatunki zwierząt, które zamieszkiwały Ziemię w poszczególnych okresach: triasie, jurze, kredzie. Autorka scharakteryzowała środowisko życia zwierząt i etapy rozwoju. Poznać można między innymi roślinożernego diplodoka, żyjącego w wodzie ichtiozaura, latającego pteranodona, największego z dinozaurów argentynozaura i wiele innych. Kudłacz, jak przystało na jaskiniowca, porozumiewa się z dinozaurami systemem obrazkowym. Dany szczegół dziecko może następnie szukać na ilustrowanym kartonie, albo też rozwiązać matematyczne łamigłówki. 


Książka zawiera wiele informacji i ciekawostek. Czytelnicy zapoznają się z kształtowaniem się obrazu Ziemi, drzewem życia i z podziałem dinozaurów na mięsożerne i roślinożerne oraz takie, które żyły w wodzie, na lądzie lub miały umiejętność latania. Oprócz wyglądu poznać można wagę i długość, system poruszania danego osobnika. 

Informacje podawane są w sposób rzetelny, ale z zachowaniem pierwotnej myśli, że jest to książka przeznaczona dla dzieci. Niewątpliwym atutem jest humor. Oprócz porządnej dawki wiedzy autorka pomysłowo skonstruowała plansze z zadaniami typu szukanie różnic czy labirynt. 

Warto.


Emilia Dziubak, Opowiem Ci mamo. Co robią dinozaury, wydawnictwo Nasza Księgarnia, ilustracje: Emilia Dziubak, liczba stron 28, karton, format: 20x28 cm.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.