22 listopada 2017

Liliana Fabisińska, Asia Gwis, Grzyby.Grzyby. Dziwne fakty z życia grzybów, o których nie mieliście pojęcia to niezwykły wieloformatowy atlas autorstwa Liliany Fabisińskiej z ilustracjami Asi Gwis, z którego będą korzystać z przyjemnością nie tylko dzieci, ale i dorośli. W książce są przedstawione grzyby, które rosną we wszystkich środowiskach: na lądzie, w wodzie, pod ziemią, w lodówce, na skórze, a nawet w przewodzie pokarmowym człowieka. Jedne są mikroskopijnej wielkości, inne osiągają wielkie rozmiary. Mają różnorodne właściwości począwszy od trujących, a skończywszy na leczniczych. Niektóre są w dodatku bardzo drogie i trudno dostępne. Mowa jest o grzybach burzowych, atomowych, drapieżnych, grzybach-robakach i tych świecących przedziwnym blaskiem. Z drugiej strony poznać można mrówki - grzybiarki oraz zwierzęta, które lubią jeść grzyby.


Czytelnik znajdzie w książce podstawowe informacje na temat grzybów jadalnych i trujących, opis poszczególnych gatunków, grzyby będące pod ścisłą ochroną. Z drugiej strony dowie się kiedy najlepiej, z jakimi przyborami pomocniczymi i gdzie wybrać się na grzyby. Autorka przedstawiła również ulubione przepisy potraw mających wśród składników grzyby jak: zupa grzybowa, faszerowane pieczarki, schabowe z boczniaków. Wymienione zostały też dania, które z grzybami, oprócz nazwy, nie mają nic wspólnego: pleśniak, czy omlet grzybek. Dowiedzieć się też można, w jaki sposób wyhodować pleśń oraz jak przygotować kombuchę w domu, która jest prababcią oranżady i coli. 


Tekst uzupełniony został przez oryginalne ilustracje Asi Gwis. W książce odnaleźć można klarowne wyjaśnienia, proste instrukcje i wiele ciekawostek. Jest to bardzo ciekawa lektura zarówno dla dzieci jak i dorosłych.Liliana Fabisińska, Grzyby, wydawnictwo Nasza Księgarnia, wydanie 2017, ilustrator: Asia Gwis, oprawa twarda, stron: 96, format: 280 x 340 mm , przedział wiekowy: 6-100.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.