10 maja 2017

Maurice Maeterlinck, Inteligencja kwiatów.Belgijski dramaturg, poeta i amator botanika Maurice Maeterlinck (1862 - 1949) jest najlepiej pamiętany jako pionier symbolistycznego dramatu z końca XIX wieku. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1911 r., pisał także eseje dotyczące świata przyrody. Oprócz Inteligencji kwiatów (1907) zostały wydane: Życie pszczół (1901), Życie termitów (1926) oraz Życie mrówek (1930).


Inteligencja kwiatów (oryg. L'Intelligence des fleurs) została wydana nakładem wydawnictwa MG w cudownej i klimatycznej oprawie graficznej, z grafikami Ernsta Haeckela pochodzącymi z 1899 roku. To książka napisana przez obserwatora przyrody i amatora – botanika. Inteligencja kwiatów reprezentuje entuzjastyczną próbę popularyzacji wiedzy naukowej wśród czytelników. To wyjątkowa książka, która opowiada o sekretnym życiu roślin, głównie kwiatów i ujawnia dowód na istnienie inteligencji w naturze. Maeterlinck pisze z charakterystyczna elokwencją, twierdząc, że kwiaty mają pewnego rodzaju zdolności, które stanowią o ich formie inteligencji. Myśl bez wiedzy. Warunki, w jakich rozwijają się, zmuszają ich do skonsolidowania wysiłków zmierzających do osiągnięcia maksymalnego celu. Autor zgadza się z teorią Darwina, że wszystkie gatunki dostosowują się do otaczających je warunków. Próbuje wyjaśnić cuda i błędy adaptacji w przyrodzie oraz to, jak odnieść to można do ludzkiego doświadczenia. Twierdzi, że tak jak ludzie, kwiaty napotykają te same przeszkody, choroby, spotykają ich rozczarowania i triumfy. Autor uważa, że mają ludzką cierpliwość, wytrwałość, miłość, finezyjnie dostosowaną i zróżnicowaną inteligencję czy nadzieje. Charakteryzują się sprytem i przezornością w działaniu. Każdy kwiat wypracował swoje sposoby, systemy, doświadczenia. Maeterlinck popiera zarówno religię jak i teorię ewolucji. Dąży do swego rodzaju równowagi opartej na zgodzie duchowości i doświadczenia. Jeżeli natura byłaby niedoskonała, nie byłoby Boga. 


Jest to książka przeznaczona szczególnie dla tych, którzy szukają i ekscytują się kreatywnymi spotkaniami literatury i nauki oraz tematami mówiącymi o relacjach i zjawiskach zachodzących między ludźmi, a światem naturalnym. Wyraźnie też może fascynować wielbicieli roślin i zakładani ogrodów. Znaleźć tu bowiem można naukowe nazwy oraz charakterystykę poszczególnych, wybranych kwiatów. To książka uwodzicielska, pełna czaru, w której odnaleźć można plastyczne i przede wszystkim liryczne opisy. Maurice Maeterlinck, Inteligencja kwiatów, wydawnictwo MG, wydanie 2017,  fr.: L'Intelligence des fleurs; ang.: The Intelligence of Flowers), tłumaczenie: Franciszek Mirandola, okładka twarda, stron 192.

4 komentarze:

 1. Książkę o pszczołach kojarzę, ale tego to nie znam! Dzięki za info, poszukam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja nie czytałam nic więcej. Jeżeli jednak w taki sam sposób pisze o mrówkach czy pszczołach muszą to być książki równie fascynujące :)

   Usuń
 2. Ależ kusisz! Tak sobie pomyślałam, bo niedawno czytałam "Nad Niemnem" Orzeszkowej, że ona w swoje powieści ukazała nadniemeńskie rośliny właśnie jako inteligentne istoty.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A tego nie pamiętam, więc należy w swoim czasie sobie pewnie przypomnieć :)
   Wydanie jest bardzo staranne i klimatyczne :)

   Usuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.