27 lutego 2017

Elle Kennedy, Podbój.Podbój to trzecia cześć cyklu Off-Campus  autorstwa Elle Kennedy. Allie Hayes, przyjaciółka Hannah, właśnie zerwała z chłopakiem. Bojąc się, że kolejny raz ulegnie namowom Seana, wskutek nieobecności przyjaciółki, postanawia spędzić noc z dala od akademickiego mieszkania. Za radą Hannah i Garreta udaje się do domu czwórki hokeistów. Tam spotyka tylko jednego z nich - Deana Di Laurentisa. Allie nie zamierza mu ulegać, ale wypity alkohol robi swoje i dziewczyna rano budzi się w łóżku Deana. Ten jest zafascynowany Allie i nie ma zamiaru tak szybko zerwać romansu. Dwudziestodwulatkowie sypiają ze sobą w sekrecie przed wspólnymi przyjaciółmi. 


Gdybym miała opisać książkę w jednym słowie, na pewno użyłabym słowa seks. Dosłownie każda scena zawiera jego elementy. Seks dominuje w myślach bohaterów, w sms-ach, w prowadzonej rozmowie, czy wykonywanych czynnościach związanych z życiem codziennym. Normalnych rozmów bez jakichkolwiek podtekstów w tej książce nie ma. Po raz kolejny autorka serwuje następny rozdział seksualnego przewodnika. To książka, która w umyśle młodych dziewcząt może namieszać, zwłaszcza takich, które kierują się wartościami i wbrew namowom rówieśników kierują się zasadami. W powieści mamy, bowiem m.in. przygodny seks, narkotyki, alkohol. Oczywiście autorka sygnalizuje, że „tak nie wolno”, ale zasadniczo nic z tego nie wynika. Allie od nastoletnich lat zawsze była w związku. Dean z kolei miał niezliczoną ilość partnerek. Co więcej, chłopak ukrywa, że czyta książki (sic!), jest zdolny i inteligentny. Postrzegany jest jednak jako imprezowicz, chłopiec bogatych rodziców i wielki luzak. Taki image


Niestety jak coś jest w nadmiarze, to zupełnie pozytywnie nie wpływa na całość odbioru. Szkoda, że autorka skupiła się jedynie na podkreśleniu fizycznej strony życia, nie interesując się głębiej tymi elementami powieści, które zarysowała w tle: czynniki wpływające na wybór pracy i kariery, stosunki z rodzicami, choroby, śmierć bliskich osób, stosunki Deana ze starym trenerem i drużyną dzieciaków, sprawa z Mirandą. Rozumiem, że literatura New Adult rządzi się swoimi prawami, ale czy wszystko musi by sprowadzane do jednego? Zupełnie też nie czuć wzajemnego wewnętrznego przyciągania i budzącego się uczucia między Allie a Deanem. Jest mdło, pusto, nudno i wszystko sprowadzone do fizycznego przyciągania. Zupełnie nieprzekonywujący, nadmiernie udramatyzowany i przerysowany był dla mnie wątek związany z Beau.

Momentami powieść jest zabawna zwłaszcza, gdy rozmowy prowadzone są w męskim gronie. Nie ma jednak wyrazistych bohaterów i zauważalna jest powtarzalność, gdy porównujemy powieść do dwóch poprzednich części. Podbój to – moim zdaniem – najgorsza część cyklu. Pierwsze miejsce nieustannie zajmuje Układ. Teraz jedyna nadzieja w ratowaniu, jako takich notowań całości odbioru w ostatniej opowieści związanej z Tuckerem. Warto na koniec nadmienić, że nadal utrzymana jest konwencja wydarzeń widzianych z dwóch stron: Deana i Allie.Elle Kennedy, Podbój, wydawnictwo Zysk i S-ka, wydanie 2017, tytuł oryg.: The Score, przełożyła: Anna Makiewicz, cykl: Off - Campus, tom 3, okładka miękka ze skrzydełkami, stron 448.


Hannah Wells + Garrett Graham
3. The Score
Allie Hayes + Dean Di Laurentis
4. The Goal* Elle Kennedy, Układ
** Elle Kennedy, Błąd


1 komentarz:

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.