3 lutego 2017

Mary Balogh, Sekretna kochanka.Sekretna kochanka Mary Balogh to wspaniały romans historyczny w bardzo dobrym guście. Autorka znakomicie odtwarza realia epoki, konwenanse, zachowania, etykietę, ubiory. Jest to dopracowane niemal w najmniejszym szczególe. Tu nic nie dzieje się w przyspieszonym tempie. Fabuła kształtuje się i nabiera swoistych rumieńców powoli, ale to niezmiernie cieszy czytelnika.
Angeline Dudley jest gadatliwą dziewiętnastoletnią panna, która właśnie udaje się na swój pierwszy sezon, a co za tym idzie debiut, don Londynu. Jej opiekunem jest jej starszy brat (jest jeszcze młodszy – Ferdinand) hulaka, znużony życiem, lord Tresham, który miał odebrać siostrę z oberży Pod Różą w Koronie. Angie miała być tam pod opieką pastorostwa, z którymi podróżowała. Czas jednak mijał, brat się nie pojawiał, więc rezolutna dziewczyna zwolniła spieszących się tymczasowych opiekunów z powierzonego im zadania. Nawet pozwoliła odpocząć towarzyszącym jej lokajom i pokojówce Betty. Sama zaś zajęła w głównej sali oberży stanowisko przy oknie pogrążając się w myślach. W tej zacnej pozie podziwiał ją dżentelmen, który wkrótce miała wystąpić w jej obronie przed lordem Windrowem. Interwencja powiodła się, a Angeline z zaistniałego zajścia i wewnętrznych uczuć wywnioskowała, że nieznajomy wybawiciel zostanie w przyszłości jej mężem. 


Nie wiedząc nic o jego tożsamości, Angeline przez kolejne dni przygotowywała się do swojego londyńskiego debiutu. Jej przyzwoitką została kuzynka Rosalie, która wraz z rodziną hrabiego Heywarda dojdzie do wniosku, że należy zbliżyć do siebie młodych i zaaranżować małżeństwo. Dla Angeline pierwszy bal będzie pełen niespodzianek.  Edward Ailsbury nie będzie jednak na początku widział nic nadzwyczajnego w gadatliwej, nie zachowującej odpowiednich norm, młodej trzpiotce. Pewien jest, że słusznie byłoby poślubić oczytaną pannę Eunice Goddard, córkę profesora Cambridge. W odróżnieniu od żywej i impulsywnej Angeline, Edward jest stateczny, spokojny, cichy, uprzejmy, stonowany i zawsze zachowuje się jak dżentelmen. Lord Tresham wprost nazywa go nudziarzem. Tyle tylko, że pod narzuconą maską tkwią w Edwardzie niezwykłe pokłady miłości. 


Mary Balogh znakomicie powoli odkrywa czynniki wpływające na atrakcyjność Edwarda. Zwyczajny, żyjący zgodnie z regułami i etycznymi normami, to nie znaczy wcale nudny. Edward i Angeline to dwa przeciwieństwa, które razem stanowią uzupełnienie swoich osobowości. Świat Angeline jest prosty, naiwny i niewinny. Jej kolorowe kapelusze i owa gadatliwość przywodzi mi na myśl barwnie upierzonego kolibra w locie. Dziewczyna lęka się głębokich, filozoficznych dysput, a jednocześnie nie chce małżeństwa opartego na zdradzie i braku miłości. Pragnie przyjaźni i szczęścia drugiej osoby, nawet kosztem braku szacunku względem swoich uczuć. Edward jest realistą, nie wierzy w romantyczną miłość, postępuje jednak zgodnie z nakazem honoru.
Mary Balogh napisała uroczą, zabawną i intrygującą opowieść, nacechowaną wewnętrznym monologiem bohaterów. W tle głównej opowieści mamy tez wspaniale nakres one wątki poboczne, tajemnice i małe intrygi. Jako jedna z nielicznych pisarek potrafi sprawić, że czytając książkę, czytelnik przenosi się do sali balowej, tańczy na tarasie pod gwizdami, obserwuje fajerwerki w Vauxhall Gardens lub zbiega ze śmiechem ze wzgórza. To efekt dobrze skonstruowanej historii i plastycznych opisów.

Mary Balogh, Sekretna kochanka, wydawnictwo Amber, wydanie 2016, tytuł oryginalny: The Secret Mistress, tłumaczenie Maria Wójtowicz, Ewa Morycińska - Dzius, okładka miękka, stron 352.
   

Cykl Mistress Trilogy (Kochanka)
Jocelyn Dudley, Duke of Tresham, is the hero of More Than a Mistress. His brother, Lord Ferdinand Dudley, is the hero of No Man's Mistress. Their younger sister is the heroine of The Secret Mistress.

1. More Than a Mistress
2. No Man’s Mistress
2.5. Now a Bride
3. The Secret Mistress  This is the prequel to More Than a Mistress and No Man's Mistress.


W Polsce: 
1.Sekretna kochanka
lady Angeline Dudley + Edward Ailsbury, hrabia Heyward
2.Pojedynek
Jane Ingleby + Jocelyn Dudley, książę Tresham
3.Tajemnicza kurtyzana
Viola Thornhill + lord Ferdynand Dudley
 

1 komentarz:

  1. Uwielbiam powieści historyczne. Szczególnie te, których akcja rozgrywa się w XIX wieku.

    Kasia z Ebookowych recenzji
    http://ebookowe-recenzje.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.