7 września 2013

Marek Pernal, Praga. Miasto Magiczne. Spacerownik historyczny.

Nigdy nie byłam w Pradze. Po przeczytaniu książki byłego ambasadora RP W Republice Czeskiej, Marka Pernala, nie opuszcza mnie jednak mgliste wrażenie, że w jakiś sposób się do tej Pragi przeniosłam i poznałam jej ulice niemal od podszewki. Autor bowiem w znakomity sposób prowadzi czytelnika według siebie wytyczonych tras, fascynuje, zaczarowuje, przedstawia praskie klimaty i atmosferę tego miasta. Przy tym nie czyni tego w sposób suchy, ale odnosi się do tła historycznego, społecznego, obyczajowego i ekonomicznego Pragi na przestrzeni wieków. Stąd też znamienny podtytuł Spacerownik historyczny (tak na marginesie ładnie brzmi, prawda?).


Rzeczywiście z książką Marka Pernala można poznać Pragę w sposób wszechstronny. Autor przedstawia zabudowę miasta, następujące zmiany, architekturę budynków, poszczególnych władców, fundatorów, dorobek artystyczny. W tym swoistym przewodniku znalazły się też uwagi praktyczne dla zwiedzających i przybyłych tu turystów w stylu, co warto zobaczyć, a co można ominąć, gdzie warto zajrzeć, dobrze zjeść, aby nie przepłacić, napić się dobrej herbaty, piwa czy kawy. Marek Pernal poleca i odradza, rekomenduje i przestrzega. To niewątpliwie zaleta tej książki. Z drugiej strony prezentując szesnaście wytyczonych tras wskazuje, jaki czas powinniśmy przeznaczyć na daną drogę, które miejsca najlepiej zobaczyć, czego absolutnie nie przegapić, a co, gdy nie mamy za wiele czasu, ominąć. Przy tym dodatkowo w osobnych kolorowych tabelkach nie zapomina przedstawić jakieś ciekawostki czy też anegdoty z przeszłości, które wiążą się z danym miejscem, ale zaczerpnięte w większości zostały z Pragi magicznej autorstwa Angela Marii Ripellino. Przy okazji pokazuje także związki Pragi z Polską. Zwraca uwagę na galerie, muzea, miejscowe skarby i kolekcje.


Marek Pernal zachęca potencjalnego turystę i czytelnika tejże książki do zwiedzania miejsc znanych i mniej znanych. Wskazuje, że najlepiej miejsca oblegane przez turystów odwiedzać wczesnym rankiem. Namawia do swobodnego zapuszczania się w praskie mniej znane i popularne okolice, bo o magicznej sile tego miasta nie stanowi jedynie najstarsza jego część. 


Książka wydana jest w bardzo dobrej oprawie graficznej. Kredowy papier, liczne mapki i bardzo bogata baza fotografii nie pozwoli na pewno na to, abyśmy zgubili się w Pradze. Na mapach oznaczone są między innymi ulice, trasy, zabytki, pomniki. Z kolei fotografie z detalami pokazują omawiany szerzej obiekt. Tekst jest ułożony w trzech szpaltach na stronie, co pozwala na szybkie przyswojenie informacji, a co za tym idzie podczas zwiedzania łatwo wrócić do danego akapitu. Zastosowano małą czcionkę, co oczywiście tutaj w ogóle nie przeszkadza, ale warto zaznaczyć, że jednocześnie nazwy obiektów zostały zaznaczone grubą. 


Moim zdaniem jest to świetna i czytelna pozycja, która w łatwy sposób pomoże poznać Pragę, zwłaszcza tym, którzy planują w niedługim czasie odwiedzić to miasto. Z pewnością warto zaopatrzyć się w ten przewodnik. 


 


Marek Pernal, Praga. Miasto Magiczne. Spacerownik historyczny, wydawnictwo Agora S.A. seria: Biblioteka Gazety Wyborczej, wydanie 2013, okładka miękka,  stron 478.

12 komentarzy:

 1. Ostatnio właśnie tak sobie myślałam o Pradze, też jeszcze nie byłam, choć przejeżdżałam często obok. Podroż pociągiem IC wydaje się dość dobrym rozwiązaniem, ode mnie to ok. 5 godzin. Ale to dopiero w przyszłym roku. W tym roku czas większych, dalszych podróży zamknęłam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To malutko rzeczywiście:) Z centrum Polski jest nieco dalej, ale może za jakiś czas się z dziećmi uda:)Bardzo ciekawa jestem tego miasta.

   Usuń
 2. Dzięki za miłą przesyłkę, którą wczoraj otrzymałam! :) Pozdrowienia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wydaje mi się, że książka może okazać się hitem. Osobiście znam kilka osób, które po prostu przepadają za Pragą. Miałam okazję zwiedzić to piękne miasto, ale tak pobieżnie, tylko przez kilka godzin i na mnie aż tak dużego wrażenia nie zrobiła, ale w pełni rozumiem fanów. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem też tak może być. Nie pamiętam już kiedy miałam w ręku tak szczegółowo dopracowany przewodnik po mieście. To przecież około 500 stron!Poza tym czuć fascynację Autora tym miastem i szeroką wiedzę na jego temat.

   Usuń
 4. Staram się nie nadużywać przymiotnika "magiczny", ale w odniesieniu do Pragi tylko takie słowo odzwierciedla piękno stolicy Czech. Byłam, zwiedzałam, jednak za krótko... Będę pamiętać o tym przewodniku, gdyby znów udało mi się tam wybrać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie w ogóle "magiczny" kojarzy się w ogóle z czymś innym, chyba najbardziej z fantastyką:)

   Usuń
 5. Byłam, ale tego miasta wciąż za mało. Spacerownik pasuje tu idealnie, bo to chyba jedna z niewielu stolic, gdzie wszystko, co najważniejsze, jest w "zasięgu nóg".

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja byłam w Pradze, ale chciałabym tam wrócić. To świetne miasto. Zapraszam.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.