9 grudnia 2012

Frances Hodgson Burnett, Tajemniczy ogród.

Gdy zaczyna się okres grudniowy okres świąteczny poszukuję nieco innych lektur. Przyznam się, że Tajemniczy ogród przeleżał w stosie ładnych parę miesięcy zanim doczekał się mojej łaskawości. Nie oznacza to oczywiście, że książki nie czytałam, bo czytałam, choć lata temu i podziwiałam wersję filmową zrealizowaną przez Agnieszkę Holland. Jest to jedna z tych książek, do których się zawsze wraca z nienasyconą przyjemnością.  Wydanie, które ukazało się nakładem wydawnictwa Skrzat, zostało przetłumaczone przez Pawła Beręsewicza. Wspominam o tym, ponieważ tłumacz wykorzystał gwarę i jasno zróżnicował wypowiedzi bohaterów.

Bohaterka jest Mary Lennox, która po śmierci rodziców przyjeżdża z Indii i zamieszkuje w domu wuja Archibalda Cravena w hrabstwie Yorkshire. Na początku wydaje się, że dziewczynka jest zepsuta, ciągle niezadowolona i krnąbrna. Ciężko jest jej przystosować się do nowych warunków, ale pomagają jej w tym służąca Marta i jej brat Dickon. Wkrótce okazuje się, że dom zamieszkuje syn Archibalda, Colin Craven. Chłopiec jest przekonany o swojej śmiertelnej chorobie i staje się utrapieniem dla domowników. Jest jeszcze oczywiście zamknięty i zaniedbany ogród, który potrzebuje odnowy.


To książka, która fascynuje dzieci i dorosłych i zmusza do refleksji. Pokazuje jak ważne jest beztroskie dzieciństwo i co oznacza, wychowanie dzieci bez obecności rodziców. Wskazuje również jak wielką rolę odgrywa w życiu przyroda, która jest pełna czaru, fantazji, uroku. To historia mądra i bardzo wzruszająca. To wspaniała książka, którą cieszyć się można w każdym wieku.

Warto nadmienić, że w książce znaleźć można klasyczne ilustracje, które utrzymane są w kilku kolorach. Odnajdziemy też grafikę roślin wraz z nazwami i ich łacińskimi odpowiednikami. Książka wydana została w twardej oprawie graficznej, kartki są szyte, a dodatkowa zakładka jest atutem.
 

Frances Hodgson Burnett, Tajemniczy ogród, wydawnictwo Skrzat, tłumaczenie: Paweł Beręsewicz, ilustracje: Alicja Rybicka, seria: Klasyka z feniksem, kategoria wiekowa: 10+, oprawa twarda, stron 322.

10 komentarzy:

 1. "Tajemniczy ogród" to jedna z tych książek, które kojarzą mi się z moim dzieciństwem. A prezentowane przez Ciebie wydanie mogłoby być świetnym prezentem choinkowym.

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękna opowieść, wydanie cudne! :) Natomiast dodam, że uwielbiam starą ekranizację tej książki z 1993 roku :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jedna z ulubionych książek mojego dzieciństwa :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakie wspaniałe wydanie! A książkę darzę wielkim sentymentem, jedna z tych, do których się wraca - i wcale się nie wstydzę do tego przyznać ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No i dobrze:) Bo czego się tu wstydzić?:)))

   Usuń
 5. Ależ piękne wydanie. Dziękuję, że ją tutaj przedstawiasz, na pewno będzie jednym z prezentów które podaruję, może też samej sobie :) Cudeńko. Uściski!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno nadaje się na prezent, nawet dla siebie:)

   Usuń
 6. Mam w planach kupno tego wydania, dla Mamy :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za konstruktywne słowo pisane pozostawione na tym blogu. Nie zawsze mogę od razu odpowiedzieć, za co przepraszam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Prowadząca bloga nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.